TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Czerwca 2021, 23:31
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 12(601)2021

Orzech był nie tylko duży, był wielki
ks. Andrzej Antoni Klimek
Orzech był nie tylko duży, był wielki

Nigdy wam tego nie mówiłem, ale wymyśliłem legendę o swoim powołaniu. Maryja rozmawia z Panem Jezusem i prosi, żebym został księdzem. On odpowiada: „Matko, to jest zły pomysł”. Ale ona tak naciska, że w końcu Syn ustępuje. I staje za mną, żebym dał radę.Byłem maryjny najpełniej, jak umiałem...

Słowo Boże na niedzielę 13 czerwca
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na niedzielę 13 czerwca

Ez 17, 22-24; Ps 92;  2 Kor 5, 6-10; Mk 4, 26-34 Liturgia XI Niedzieli Zwykłej kieruje nasz wzrok na pokorę. Wielkość Boga jest wynikiem Jego pokory wobec stworzenia. Podzielił się z człowiekiem życiem, stworzył dla niego świat, a to wszystko po to, by człowiek czuł się na ziemi szczęśliwy. 

Serce Ojca
Renata Jurowicz
Serce Ojca

Marek Zaremba to dyplomowany dietoterapeuta, mąż i ojciec dwóch córek, który w wieku 40 lat przeżył swoje nawrócenie i wrócił do Boga. Razem z ks. Markiem Dutkiewiczem proponują udział w rekolekcjach zawierzenia przez serce św. Józefa.

Stand Up  u Maryi
Arleta Wencwel
Stand Up u Maryi

Wieczorem 21 maja odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży z terenu diecezji kaliskiej w ramach Stand Up, wieńczące roczny cykl, w większości on-line. Spotkania modlitewne młodych odbywały się w różnych miastach diecezji, tym razem w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach.

Był jak św. Józef
Ewa Kotowska-Rasiak
Był jak św. Józef

Był człowiekiem cichym, spokojnym, małomównym i bardzo wrażliwym. Pozostawał w cieniu małżonki. W rodzinie mówiono, że był jak św. Józef. Taki był Władysław Popiełuszko, ojciec bł. ks. Jerzego.

Apostołka  Żywego  Różańca
Nadesłane
Apostołka Żywego Różańca

W wigilię Zesłania Ducha Świętego odbył się pogrzeb śp. Marii Witkowskiej, wieloletniej zelatorki Żywego Różańca. Zmarła po krótkiej chorobie, odchodząc do wieczności w święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Maryjne kapliczki
Nadesłane
Maryjne kapliczki

Na początku maja najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim wykonali maryjne kapliczki.

Na rowerach do Matki Bożej
Nadesłane
Na rowerach do Matki Bożej

Po raz 26 Pielgrzymkowa Grupa Rowerowa udała się z Pleszewa do pobliskiego sanktuarium maryjnego w Tursku. Przed kościołem pw. Najświętszego Zbawiciela grupę pożegnał i pobłogosławił ks. Krzysztof Wojtynia. Przy pożegnaniu był także obecny ks. Krzysztof Guziałek, który przy tej okazji sprawdził rowery swoich ministrantów.

Dni krzyżowe w Mikstacie
Nadesłane
Dni krzyżowe w Mikstacie

Tradycyjnie już w pierwsze trzy dni po VI Niedzieli Wielkanocnej przeżywaliśmy dni modlitw o urodzaje i o błogosławieństwo dla ludzi pracujących na roli nazywane także dniami krzyżowymi.

Rajd Motocyklowy Weteranów
Nadesłane
Rajd Motocyklowy Weteranów

 17 maja pod iwanowicki cmentarz dotarli motocykliści - uczestnicy rajdu, którego celem było upamiętnienie poległych w służbie Ojczyźnie żołnierzy oraz tych, którzy wskutek odniesionych ran stracili swoje zdrowie.

Budujemy więzi rówieśnicze
Nadesłane
Budujemy więzi rówieśnicze

Mimo trwającej pandemii 18 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grabowie nad Prosną odbyło się spotkanie dzieci 6-letnich z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z miasta i gminy Grabów oraz Kraszewic. Organizatorem spotkania było Publiczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Grabowie nad Prosną.

Zaufanie w codzienności
Renata Jurowicz
Zaufanie w codzienności

Klerycy naszej diecezji Jędrzej Grobelny i Patryk Ławrynowicz przyjęli święcenia diakonatu 15 maja w ostrowskiej konkatedrze. Pochodzą z parafii w Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim.

Będą czytać Pismo Święte
Ewa Kotowska-Rasiak
Będą czytać Pismo Święte

- Każdy człowiek powinien żyć Słowem Bożym – mówił bp Łukasz Buzun do ministrantów, którzy otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora w swoich wspólnotach parafialnych.

25 lat kapłańskiej służby
Ewa Kotowska-Rasiak
25 lat kapłańskiej służby

 - Niech to wspólne świętowanie będzie czasem dziękczynienia i nabierania ducha na wszystko, co chcemy podjąć razem w Kościele, na większą Bożą chwałę - mówił biskup Damian Bryl, który 20 maja przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z kapłanami obchodzącymi 25. rocznicę święceń. Wśród jubilatów był biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

Czuwanie u Matki Pólkowskiej
Ewa Kotowska-Rasiak
Czuwanie u Matki Pólkowskiej

 - Przychodzimy do Matki Bożej Pólkowskiej, strażniczki naszej wiary, aby uczyć się od niej godnego i dobrego przyjmowania Jezusa do naszego życia – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium NMP na Pólku pod Bralinem. W czuwaniu uczestniczyli przedstawiciele Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej.