TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 15:31
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 4(593)2021

Quo vadis Femina?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Quo vadis Femina?

Wczoraj podczas Mszy Świętej do śpiewania psalmu podeszła dziewczynka, może dwunastoletnia. Miała na sobie spodnie i kurtkę z wzorami militarnymi. Szczerze mówiąc nawet nie wiem, jak dzisiaj nazywa się ten typ ubrania, czy też wzornictwa, kiedyś mówiło się na to moro. Myślę, że wiecie o co mi chodzi.

Historia i archeologia Jerozolimy (X)
Szymon Modzelewski
Historia i archeologia Jerozolimy (X)

Jerozolima stała się w I w. po Chr. siedzibą pierwszej gminy chrześcijańskiej w Imperium Rzymskim, której początek dali Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego (Dz 2, 42-47). Dokonywali cudów i nauczali na terenie świątyni.

Parole, parole, parole
Nadesłane
Parole, parole, parole

Tym razem będzie trochę groch z kapustą, chociaż nie do końca, bo jest pewien wspólny mianownik naszych dzisiejszych śmichów - chichów: zajmiemy się kilkoma słowami, które zrobiły ostatnio karierę, a których być może nie do końca rozumiemy sens.

Walentynkowe warsztaty plastyzne
Aleksandra Polewska-Wianecka
Walentynkowe warsztaty plastyzne

Zbliża się dzień św. Walentego zwany popularnie walentynkami. Dziś walentynki to już nie tylko święto zakochanych, ale w ogóle wszystkich kochających się ludzi. Walentynkami i walentynkowymi prezencikami obdarowują się coraz częściej członkowie rodziny i przyjaciele.

Rysio, Róża i Tusia ...czułości
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia ...czułości

- Mamo! - powiedziała Róża podniesionym głosem. - Nie gniewaj się, ale nie możesz mnie tak ściskać, jak widzą nas moje koleżanki.

W obliczu rzeczy niemożliwych
ks. Krzysztof P. Kowalik
W obliczu rzeczy niemożliwych

Po opuszczeniu domu Szunemitki Elizeusz udał się do Gilgal. Gdy tam przebywał nastał czas głodu. Wszystkim brakowało pożywienia. Cień śmierci rozpostarł się nad ludzkimi domami. Każdy żył w niepewności jutra.

Długa droga do domu (I)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Długa droga do domu (I)

Dokładnie 80 lat temu, w wyniku postanowień paktu Sikorski – Majski, tysiące polskich dzieci, które
wcześniej znalazły się w sowieckich łagrach, rozpoczęło swą długą i trudną drogę tułaczą. Droga ta nie zawsze prowadziła do Polski. Wiele dzieci zmarło w jej trakcie, wiele z różnych powodów trafiło do Ameryki, Australii czy Anglii, nie rzadko jako sieroty. Zofii Pawłowskiej, mojej rozmówczyni, udało się szczęśliwie wrócić do Ojczyzny i nie utracić nikogo z najbliższych.

Miłość polityczna
ks. Paweł Guździoł
Miłość polityczna

Jak powszechnie się twierdzi Polacy znają się doskonale na dwóch rzeczach: na medycynie i polityce. O polityce mogą rozprawiać, krytykować, dyskutować i bardzo często się kłócić. Gdybyśmy usłyszeli hasło „miłość i polityka” to pierwsze skojarzenie zapewne wiązałoby się z jakąś aferą czy skandalem o podłożu erotycznym.

Istota  kawkowania
Nadesłane
Istota kawkowania

Habemus episcopum! Chociaż białego dymu nikt nie widział, a wszystko działo się po cichu, bez uwagi ogólnoświatowych mediów, wiemy już, że naszym nowym pasterzem został ks. bp Damian Bryl.

Słowo Boże na każdy dzień ( 22 - 27  lutego )
Nadesłane
Słowo Boże na każdy dzień ( 22 - 27 lutego )

1 P 5, 1-4; Ps 23; Mt 16, 13-19 Piotr jako pierwszy z Apostołów otrzymał dwie szczególnie wielkie łaski. Był on pierwszym uczniem, który uwierzył w boskość Jezusa i tę swoją wiarę wyznał w obecności pozostałych uczniów.

Imieniny Pasterza Diecezji Kaliskiej
ks. Andrzej Antoni Klimek
Imieniny Pasterza Diecezji Kaliskiej

21 lutego imieniny obchodzi Ks. Biskup Damian Bryl, Pasterz Kościoła Kaliskiego.

Słowo Boże na niedzielę 21  lutego
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na niedzielę 21 lutego

Liturgia pierwszej niedzieli Wielkiego Postu skupia nasz wzrok na tajemnicy Bożego przymierza, które za każdym razem, kiedy Bóg zawierał z człowiekiem, było obietnicą miłości. Pierwszym, jakie odnotowało Pismo Święte było przymierze z Noem, nazywane inaczej przymierzem noahickim. Jego fragment odnajdujemy w pierwszym czytaniu:  Rdz 9, 8-15; Ps 25; 1 P 3, 18-22; Mk 1, 12-15

Popiół i nawrócenie
Renata Jurowicz
Popiół i nawrócenie

Po ogłoszeniu zmian na temat Środy Popielcowej przez watykańską kongregację w jednej z ogólnopolskich stacji radiowych poinformowano, że w tym roku na rozpoczęcie Wielkiego Postu cytuję: „nie będzie popiołu”. Czy to prawda, a może fake news? I po co mamy posypywaną głowę popiołem?

Czas pustyni w Rytwianach
Arleta Wencwel - Plata
Czas pustyni w Rytwianach

Wkraczamy w okres Wielkiego Postu, który kojarzy się z 40 dniami Chrystusa na pustyni. I choć obecnie
raczej na pustynie nikt się nie udaje, to jest wiele miejsc, gdzie można wyciszyć się, skupić się na tym
co najważniejsze, by odnaleźć w życiu Boga. To pustelnie, a wśród nich ta w Rytwianach.

Do głębi serca!
Nadesłane
Do głębi serca!

Szok, jaki przeżył świat patrząc bezradnie na globalną pandemię, powoli mija. Nowe newsy, emocje, codzienność wypierają go, choć dalej kładzie się cieniem na rzeczywistość. Podobnie, jak to miało miejsce w Polsce w przeszłości po odejściu św. Jana Pawła II i katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.