Artykuły z wydania 4(593)2021

Wczoraj podczas Mszy Świętej do śpiewania psalmu podeszła dziewczynka, może dwunastoletnia. Miała na sobie spodnie i kurtkę z wzorami militarnymi. Szczerze mówiąc nawet nie wiem, jak dzisiaj nazywa się ten typ ubrania, czy też wzornictwa, kiedyś mówiło się na to moro. Myślę, że wiecie o co mi chodzi.

Jerozolima stała się w I w. po Chr. siedzibą pierwszej gminy chrześcijańskiej w Imperium Rzymskim, której początek dali Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego (Dz 2, 42-47). Dokonywali cudów i nauczali na terenie świątyni.

Tym razem będzie trochę groch z kapustą, chociaż nie do końca, bo jest pewien wspólny mianownik naszych dzisiejszych śmichów - chichów: zajmiemy się kilkoma słowami, które zrobiły ostatnio karierę, a których być może nie do końca rozumiemy sens.

Mateusz spojrzał na zegarek i zauważył, że było już kilka minut po pierwszej. Najwyższy czas, żeby się położyć do łóżka. Dzisiaj mógł sobie pozwolić na zarwanie nocy, ponieważ jutro pierwsze obowiązki w parafii miał dopiero o 17.00.

Zbliża się dzień św. Walentego zwany popularnie walentynkami. Dziś walentynki to już nie tylko święto zakochanych, ale w ogóle wszystkich kochających się ludzi. Walentynkami i walentynkowymi prezencikami obdarowują się coraz częściej członkowie rodziny i przyjaciele.

- Mamo! - powiedziała Róża podniesionym głosem. - Nie gniewaj się, ale nie możesz mnie tak ściskać, jak widzą nas moje koleżanki.

Po opuszczeniu domu Szunemitki Elizeusz udał się do Gilgal. Gdy tam przebywał nastał czas głodu. Wszystkim brakowało pożywienia. Cień śmierci rozpostarł się nad ludzkimi domami. Każdy żył w niepewności jutra.

Dokładnie 80 lat temu, w wyniku postanowień paktu Sikorski – Majski, tysiące polskich dzieci, które
wcześniej znalazły się w sowieckich łagrach, rozpoczęło swą długą i trudną drogę tułaczą. Droga ta nie zawsze prowadziła do Polski. Wiele dzieci zmarło w jej trakcie, wiele z różnych powodów trafiło do Ameryki, Australii czy Anglii, nie rzadko jako sieroty. Zofii Pawłowskiej, mojej rozmówczyni, udało się szczęśliwie wrócić do Ojczyzny i nie utracić nikogo z najbliższych.

Jak powszechnie się twierdzi Polacy znają się doskonale na dwóch rzeczach: na medycynie i polityce. O polityce mogą rozprawiać, krytykować, dyskutować i bardzo często się kłócić. Gdybyśmy usłyszeli hasło „miłość i polityka” to pierwsze skojarzenie zapewne wiązałoby się z jakąś aferą czy skandalem o podłożu erotycznym.

Habemus episcopum! Chociaż białego dymu nikt nie widział, a wszystko działo się po cichu, bez uwagi ogólnoświatowych mediów, wiemy już, że naszym nowym pasterzem został ks. bp Damian Bryl.

1 P 5, 1-4; Ps 23; Mt 16, 13-19 Piotr jako pierwszy z Apostołów otrzymał dwie szczególnie wielkie łaski. Był on pierwszym uczniem, który uwierzył w boskość Jezusa i tę swoją wiarę wyznał w obecności pozostałych uczniów.
21 lutego imieniny obchodzi Ks. Biskup Damian Bryl, Pasterz Kościoła Kaliskiego.

Z czym się nam kojarzy trzynasty dzień każdego miesiąca? Oczywiście z Najświętszą Maryją Panną i jej objawieniami w Fatimie. W licznych parafiach w tym dniu ma miejsce uroczyście celebrowany Różaniec Fatimski, w miesiącach letnich często ubogacony procesją z pochodniami. A z czym nam się kojarzy dziewiętnasty dzień każdego miesiąca? Z niczym?

Liturgia pierwszej niedzieli Wielkiego Postu skupia nasz wzrok na tajemnicy Bożego przymierza, które za każdym razem, kiedy Bóg zawierał z człowiekiem, było obietnicą miłości. Pierwszym, jakie odnotowało Pismo Święte było przymierze z Noem, nazywane inaczej przymierzem noahickim. Jego fragment odnajdujemy w pierwszym czytaniu: Rdz 9, 8-15; Ps 25; 1 P 3, 18-22; Mk 1, 12-15

Po ogłoszeniu zmian na temat Środy Popielcowej przez watykańską kongregację w jednej z ogólnopolskich stacji radiowych poinformowano, że w tym roku na rozpoczęcie Wielkiego Postu cytuję: „nie będzie popiołu”. Czy to prawda, a może fake news? I po co mamy posypywaną głowę popiołem?