TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 14:36
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 3(592)2021

Słowo Boże na każdy dzień ( 8 - 13 lutego )
Nadesłane
Słowo Boże na każdy dzień ( 8 - 13 lutego )

Rdz 1, 1-19; Ps 104; Mk 6, 53-56 Podczas życzeń, nieważne z jakiej okazji, niemal zawsze słyszymy ,,i dużo zdrowia”. Mogłoby się wydawać, że jeśli usłyszymy to kilkaset razy to stanie się to faktem i będzie obowiązywać w naszym życiu.

„Miłosierdzie na wyciągnięcie ręki”
Nadesłane
„Miłosierdzie na wyciągnięcie ręki”

Koło Koronkowe i parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu 14 lutego zapraszają na spotkanie z cyklu „Miłosierdzie na wyciągnięcie ręki” z s. Sylwią Czaplicką, nazaratenką. Rozpoczęcie o godz. 16 Mszą Świętą, a o godz. 17 konferencja.

Nabór na rok szkolny 2021/2022 u nazaretanek
Nadesłane
Nabór na rok szkolny 2021/2022 u nazaretanek

Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Kaliszu ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 i zaprasza rodziców do zapoznania się z propozycją wychowawcza i edukacyjną dla dzieci. Placówka nie bierze udziału w naborze elektronicznym, ale istnieje możliwość porozmawiania i zwiedzenia szkoły. Szczegóły na stronie internetowej nazaret.kalisz.pl lub w sekretariacie pod numerem telefonu 62 50 25 501.

Potrawka z bakłażana
Redakcja
Potrawka z bakłażana

Bakłażany są wartościowe i popularne w kuchni śródziemnomorskiej, ale także coraz bardziej w Polsce. Niewiele osób wie, że nie jest to warzywo, a owoc, a dokładnie – jagoda. Spożywanie bakłażanów może obniżyć zły cholesterol.

Święto Ofiarowania Pańskiego
Aleksandra Polewska-Wianecka
Święto Ofiarowania Pańskiego

Czterdzieści dni po narodzinach Jezusa, Maryja i Józef wraz z Dzieciątkiem udali się do świątyni w Jerozolimie. Tak nakazywało prawo Pańskie, aby każdego nowo narodzonego chłopca poświęcić Bogu. Dodatkowo rodzice powinni złożyć w ofierze baranka.

Rysio, Róża o Tusia mówią o.... ( cz III)
Nadesłane
Rysio, Róża o Tusia mówią o.... ( cz III)

Róża właśnie wróciła od koleżanki. Miały z Majką do obgadania ważną sprawę i widać było, że bardzo je poruszyła. Wszystko przez to, co wydarzyło się dzień wcześniej. Klasowe wyjście na lodowisko to miała być czysta przyjemność i cała 4b już nie mogła się doczekać, by poszaleć na lodzie. Niestety jeden chłopiec zapamięta ją na długo, nie będą to jednak miłe wspomnienia.

Czy Joe uczyni Amerykę  ponownie wielką?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Czy Joe uczyni Amerykę ponownie wielką?

Dzisiaj chciałbym nieco pożartować z największej potęgi świata i tegoż świata przodującej demokracji. Będzie to o tyle łatwe, że w sumie chodzi o ten sam kraj. Zanim jednak przejdę do meritum, muszę się odnieść do pewnej korespondencji, którą otrzymałem po poprzednim tekście w tej rubryce.

Z życia wzięte
Oliwia Wachna
Z życia wzięte

Na pytanie „Czym jest piękno?” Nikołaj Gawriłowicz Czernyszewski dał bardzo obszerną odpowiedź w postaci dzieła „Estetyczne relacje sztuki i rzeczywistości”. Imponującą monografię pisarza można podsumować jednym zdaniem – piękno to życie. Wiadomo, że każdy z artystów ma swoją muzę. Jednak dla Julii Kubis jest nią właśnie życie.

Pączkująca historia
Arleta Wencwel - Plata
Pączkująca historia

Już za kilka dni na naszych stołach zagoszczą racuchy, pampuchy, chrusty zwane też faworkami oraz, a może przede wszystkim, małe, puszyste kuleczki z nadzieniem, z cukrem pudrem czy też oblane lukrem pączusie. Tak zbliża się ten jedyny w swoim rodzaju najsłodszy, najbardziej tłusty i najbardziej kaloryczny dzień w roku, który jest zwiastunem końca karnawału.

Przywrócona nadzieja
ks. Krzysztof P. Kowalik
Przywrócona nadzieja

Elizeusz nie czekał na narodziny syna Szunemitki. Był pewny spełnienia Bożej zapowiedzi. Dlatego opuścił jej dom i udał się na górę Karmel. Tęsknił za tym miejscem. Przypominała mu jego mistrza Eliasza.

Historia i archeologia Jerozolimy (IX)
Szymon Modzelewski
Historia i archeologia Jerozolimy (IX)

Jerozolima w I w. po Chr. była ważnym ośrodkiem gospodarczym. W mieście kwitła produkcja oliwy
z oliwek, znajdowało się w nim sporo tłoczni. Wiele oliwy „konsumowała” sama świątynia, która potrzebowała również kadzidła i pachnideł, sprowadzanych z Półwyspu Arabskiego.

„Cicha noc”  - najbardziej znana kolęda na świecie
ks. Jacek Paczkowski
„Cicha noc” - najbardziej znana kolęda na świecie

Dla setek milionów ludzi „Cicha noc” stała się synonimem pięknego, świątecznego nastroju. Jej tekst został przetłumaczony na 300 języków i dialektów na całym świecie.

Zdradzeni przez Watykan?
Renata Jurowicz
Zdradzeni przez Watykan?

Zmarły niedawno ks. bp Andrea Han Jingtao należał do Kościoła „podziemnego” uznawanego przez papieża i zwalczanego przez władze Chin. Więziony w obozach pracy duchowny i inni chińscy katolicy wytrwali w wierności Chrystusowi i Ojcu Świętemu. Z kolei Stolica Apostolska podpisała porozumienie
z prześladującym ich rządem. Czy katolicy „podziemni” zostali zdradzeni przez Watykan?

Pandemiczna  kolęda
Renata Jurowicz
Pandemiczna kolęda

W tym roku wizyta duszpasterska w domu nazywana kolędą wygląda inaczej, a w wielu parafiach naszej diecezji właściwie jej nie ma. Co zdecydowali księża proboszczowie i jak przyjęli to parafianie?

Chore zdrowie
Nadesłane
Chore zdrowie

Na początku lutego obchodzimy w Kościele Powszechnym Światowy Dzień Chorego, święto ustanowione przez Jana Pawła II dla dostrzeżenia w naszym życiu i modlitwie tych, którzy cierpią z powodu choroby na ciele i duszy. Zgodnie ze słowami samego Świętego ten dzień ma również uwrażliwiać wszystkich na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym.