Artykuły z wydania 1(590)2021

Nie ukrywam, że będę się tutaj wyzłośliwiał. Piszę o watykańskiej szopce w takim miejscu naszego czasopisma, w którym będziemy chcieli trochę pożartować, pośmiać się (z niektórych postaw, nigdy z ludzi), a czasami wręcz „zabić śmiechem” absurdy, których nie szczędzi nam współczesność. Nie jestem więc szczęśliwy, że poruszam właśnie tutaj temat watykańskiej szopki.

- Miejmy nadzieję, że nie znajdzie się żadna pobożna dusza, której by przyszło do głowy przeliczyć ludzi i napisać stosowny donosik – powiedział Dawid do Mateusza, kiedy po ostatniej Mszy tego dnia wracali na plebanię.

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem” (chińskie przysłowie).

Internet, komórka to nasza codzienność. Rozmawiamy z bliskimi, z lekarzami, pobieramy recepty, robimy zakupy, płacimy rachunki, itd. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak wiele osób wpada w pułapki i staje się ofiarą tych udogodnień. Jak uniknąć wielu trudnych sytuacji i jak zabezpieczyć się w sieci w rozmowie z asp. Anną Jaworską-Wojnicz, oficerem prasowym Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Książki o Bożym Narodzeniu są zwykle niczym filmowe komedie romantyczne: lekkie, pogodne i słodkie.
Do tego w tle ich akcji pobrzękują dzwoneczki, pachną pieczone pierniki i choinka z lasu. Publikacja
„Moc truchleje”, która ukazała się w listopadzie, zawiera całkiem inne świąteczne historie. Po pierwsze prawdziwe, po drugie osadzone w scenerii wojny na Kresach wschodnich, kazachskich stepach,
czy nawet w KL Auschwitz. Autorką książki „Moc truchleje” jest Sylwia Winnik.

Urodzony 200 lat temu poeta Cyprian Kamil Norwid przeważającą część życia spędził za granicą
utrzymując się z prac dorywczych. W Rzymie w czasie Wiosny Ludów stanął w obronie papieża Piusa IX.
Niedoceniany w pełni za życia, po śmierci właściwie zapomniany, później został odkryty na nowo.
Jan Paweł II cytował go najczęściej spośród innych twórców.

Arystobul był oblegany w Świątyni przez Jana Hyrkana i jego nabatejskich sojuszników. W końcu w konflikt wmieszał się rzymski wódz Pompejusz Wielki, który właśnie podbijał Syrię. Nadszedł wraz z legionami
z Damaszku i oblegał Jerozolimę. Rzymianie zdobyli miasto, a Pompejusz pogwałcił wszelkie prawa wchodząc do miejsca Świętego Świętych w jerozolimskim Przybytyku. Judea stała się odtąd państewkiem
klientelnym, zależnym od łaski Republiki Rzymskiej.

Przepowiednia Bożej interwencji na pustyni Edomu stała się wstępem do całego szeregu znaków Bożej mocy, które dokonały się za pośrednictwem Elizeusza. Czynił je wierząc w moc Boga. Tego ducha wiary chciał też budzić w ludzkich sercach.

W kontaktach z naszym zachodnim sąsiadem i niemieckim Episkopatem ks. kard. Wyszyński nie wahał się mówić zawsze to, co było zgodne z Polską racją stanu, nawet jeśli było to bardzo niepoprawnie politycznie. Równocześnie przy udziale Polski i Niemiec w centrum Europy chciał wzmocnić obecność chrześcijaństwa.

Czym jest życie? Nie ma jednej definicji życia, a te, które istnieją odnoszą się do pojedynczych
aspektów i kontekstów znaczeniowych. Dlatego tak trudno jest argumentować za jego świętością
i koniecznością ochrony w dyskusjach z niewierzącymi.

Kiedy atmosfera wokół danej osoby jest nieustannie podgrzewana nieprawdziwymi zarzutami, dostarczanymi przez media, okazuje się, że sądy nie potrafią wznieść się na poziom niezawisłości i przypominają kciuk Cezara przyzwalający na dobicie zaszczutej ofiary, aby zadowolić żądny krwi tłum.

Cebula uprawiana jest na całym świecie. Jest bardzo popularnym warzywem ze względu na smak oraz łatwość uprawy i przechowywania. Przygotowanie jej do zjedzenia może jednak być problematyczne.

Zawsze się dziwiłem dlaczego tak rozgadany naród jak Włosi, jest wyjątkowo oszczędny w słowa podczas składania życzeń. W sumie było to bardzo wygodne, kiedy jeszcze nie znałem języka, bo właściwie na żadną okazję nie trzeba było się szczególnie wysilać: wystarczyło słowo oznaczające dane święto poprzedzić słowem „dobry” i życzenia były gotowe. „Dobrego Bożego Narodzenia” (Buon Natale) na przykład, albo „Dobrych Urodzin” (Buon Compleanno) i wszystko na ten temat.

W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku Onet.pl. zamieścił wypowiedź dyrektora Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego ks. dr. Wojciecha Sadłonia: „Badania pokazują, że na obecnym etapie historii, katolicyzm w Polsce doszedł do granic swojego rozwoju instytucjonalnego.

Nie każdy kościół może pochwalić się jakimiś znaczącymi skarbami, nie każdy kościół to zabytek, ale każdy kościół to dom Boży, którego skarbem są wierni. W tej świątyni na swój lud z wysokości ołtarza głównego spogląda Bóg Ojciec wraz ze swoim Synem, który z otwartym sercem wita wiernych.