TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 02:39
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 18(583)2020

Bł. ks. bp Leon Wetmański (1886-1941)  - próby zwycięsko znosił miłując krzyż Jezusa Chrystusa
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. bp Leon Wetmański (1886-1941) - próby zwycięsko znosił miłując krzyż Jezusa Chrystusa

Leon Wetmański urodził się 10 kwietnia 1886 roku w Żurominie, jako syn Adama i Korduli z Chądzyńskich. Po ukończeniu szkoły gminnej uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego, skąd został usunięty w 1905 roku za udział w strajku szkolnym w obronie mowy ojczystej.

Puszysty sernik japoński
Puszysty sernik japoński

To jedno z najpopularniejszych polskich ciast, które było znane już w starożytności, a do Polski sprowadził je król Jan III Sobieski, wracając z odsieczy wiedeńskiej - stąd popularna nazwa „sernik wiedeński”. Rozsmakowali się w nim krakowiacy i oblali charakterystyczną kraciastą polewą, tworząc tym samym kolejną jego odmianę.

Księga  Jozuego (4)
Księga Jozuego (4)

Naród wyszedł więc spokojnie
I za Arką, bogobojnie,
Bezustannie podążając,
Przy Jordanie szybko stanął.
Ci, co Bożą Arkę nieśli,
Do Jordanu zaraz weszli.

 

Imieniny aniołów do zadań specjalnych
Aleksandra Polewska-Wianecka
Imieniny aniołów do zadań specjalnych

Jesień to czas, w którym obchodzimy nie tylko urodziny Matki Bożej (8 września), ale również imieniny archaniołów (czyli aniołów do zadań specjalnych, aniołów wysokich rangą) Gabriela, Michała i Rafała (29 września) oraz imieniny naszych aniołów stróżów (2 października).

A w rodzinie Nowaków...(63)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(63)

Gdzie można pojechać we wrześniu, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak to gdzie? Do lasu. Na grzyby oczywiście! Rodzinne grzybobranie zostało wcześniej zaplanowane i przygotowane, tak aby nic nie zakłóciło radości z szukania brązowych kapeluszy.

Banknoty  księstwa Poyais (I)
Banknoty księstwa Poyais (I)

We wrześniu 1822 roku w Edynburgu można było spotkać w obiegu takie banknoty. Stało się tak dlatego, że ich druk na kwotę 70 tysięcy twardych dolarów zamówił w tamtejszej drukarni Kacyk Poyais - Gregor. I służyły one jako podstawa wymiany szkockich funtów na walutę leżącego w dzisiejszej Nikaragui na Wybrzeżu Moskitów,
księstwa Poyais, które usilnie potrzebowało emigrantów.

Polskie pióro
Oliwia Wachna
Polskie pióro

Ona nie wierzy w wenę. Za to hojnie udziela wywiadów. Potrafi malować słowami niezwykłe pejzaże na płótnie historycznych faktów.

Sztuka przetrwania
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Sztuka przetrwania

Na pewnym etapie życia lubimy się „sprawdzać”– to, ile jesteśmy w stanie z siebie wycisnąć i jakie swoje granice przekroczyć. Jest to prawo młodości, bez względu na to, czy ona kogoś rozpieszcza, czy jednak traktuje dość surowo.

Pani Zawadzka z chusteczką
Renata Jurowicz
Pani Zawadzka z chusteczką

We wrześniu tego roku odbyły się w sanktuarium w Zawadzie uroczystości związane ze 100-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej papieskimi koronami.
Z kolei srebrne sukienki na wizerunek nałożono w XVII wieku. Niestety zostały one zabrane przez austriacki rząd i zastąpione drewnianymi, z których później zrobiono feretron.

Pomieszanie  z poplątaniem
Pomieszanie z poplątaniem

Kolejny felieton w tej rubryce ma może dziwny tytuł, ale od razu zaznaczam, że nie charakteryzuje on stanu Nauki społecznej Kościoła.

Smak Polski
Arleta Wencwel - Plata
Smak Polski

Antonówki, renety, malinówki, kosztele, szampiony czy papierówki, to najbardziej znane odmiany owoców, których na całym świecie istnieje około 10 tysięcy odmian.
A 3/4 Polaków stawia je na pierwszym miejscu wśród wszystkich owoców świata. Mowa tu o jakże popularnym jabłuszku, którego smakiem możemy cieszyć się przez cały rok.

MADONNY ŚWIĘTEGO ŁUKASZA? (3)
Aleksandra Polewska-Wianecka
MADONNY ŚWIĘTEGO ŁUKASZA? (3)

Według Paula Badee, ikona Maryi z rzymskiego klasztoru karmelitańskiego na Monte Mario, jest najstarszymzachowanym wizerunkiem Matki Bożej na świecie.
Badania wykazują, że obraz mógł powstać już w II wieku po Chrystusie, a tradycja dodaje, że jego autorem jest sam św. Łukasz Ewangelista

Następca proroka
ks. Krzysztof P. Kowalik
Następca proroka

Słowo, którego oczekiwał Eliasz na Synaju, przyszło bardzo szybko. Bóg wyznaczał mu nową misję. Miał udać się na ziemię pogan, na miejsce określone jako pustynia Damaszku. Zadaniem, które tam na niego czekało, było namaszczenie na króla kraju Aramu Chazaela.

„Czyściec” w kinach już od 23 października.
Nadesłane
„Czyściec” w kinach już od 23 października.

„Czyściec” to opowieść o duszach żyjących w ciałach oraz tych, które opuściły już ziemski świat. To próba znalezienia odpowiedzi na to, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji. To także przypomnienie postaci najbardziej znanych mistyków - w tym Fulli Horak (w roli Małgorzata Kożuchowska) oraz m.in. św. Faustyny Kowalskiej, św. Stanisława Papczyńskiego czy wreszcie św. Ojca Pio.  Zwiastun filmu

https://youtu.be/Geq65uxmVS8

 

O chronologii  i periodyzacji (2)
Szymon Modzelewski
O chronologii i periodyzacji (2)

W Rzymie przyjął się eponimiczny system oznaczania dat rocznych. Lata nazywano imionami urzędujących w danym roku konsulów. System stosowano zarówno w oficjalnych pismach, inskrypcjach i proklamacjach, jak i w życiu codziennym. Był stosowany do końca starożytności.