TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 15:17
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 17(582)2020

Bł. ks. Edward Detkens (1885-1942)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. Edward Detkens (1885-1942)

Edward Detkens urodził się 14 października 1885 roku w Mokotowie pod Warszawą. Pochodził z ziemiańskiej rodziny Aleksandra i Józefy z domu Mess. Jego wychowaniem religijnym zajmowała się głównie matka.

Płatki owsiane
Płatki owsiane

Płatki owsiane są bardzo zdrowe. Odpowiednio przyrządzone są też przepyszne! Można je jeść ze świeżymi lub suszonymi owocami oraz gotować na mleku lub wodzie. Mają mnóstwo właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm.

Księga  Jozuego (3)
Księga Jozuego (3)

Szpiedzy rzekli jej natychmiast:
- Rzecz to dla nas oczywista.
O nas świadczą nasze czyny!
Swą przysięgę wypełnimy.

A w rodzinie Nowaków...(62)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(62)

Pierwsze dni nowego roku szkolnego minęły równie szybko jak wakacje. Dzieciom jak zwykle trudno było przyzwyczaić się do wczesnego wstawania, do spokojnego siedzenia w ławce, czy odrabiania prac domowych. Ola i Maciek też mieli z tym trudności, ale już drugiego września na ich biurkach pojawiły się budziki. Różowy dla Oli, zielony dla Maćka.

Niepodległość bantustanów
Niepodległość bantustanów

Wśród wielu zebranych przez lata ciekawych ilustracji papierowego pieniądza, na moim dysku znalazło się również coś takiego, co mogą państwo zobaczyć na zamieszczonym obok zdjęciu. Co to takiego? To projekt banknotu państwa zwanego Transkei, które powstało w 1973 roku na terenach plemiennych ludu Khosa w dzisiejszym RPA.

Czy chodzenie do kościoła ma sens?
Nadesłane
Czy chodzenie do kościoła ma sens?

Nadszedł wrzesień - uczniowie wrócili do szkół nie tylko po wakacjach letnich, lecz przede wszystkim po przerwie spowodowanej światową epidemią, związanej z izolacją i nauką w domach.

Musicie
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Musicie

Stawianie sobie wymagań nie jest rzeczą najłatwiejszą. Bywają wprawdzie jednostki z natury pracowite i zdyscyplinowane, ale większość z nas potrzebuje mieć nad sobą pewnego rodzaju bicz – bardziej lub mniej zmaterializowany.

Piękno macierzyństwa
Renata Jurowicz
Piękno macierzyństwa

Jak podkreślają miejscowi „w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kaplicy na leśnym wzgórzu, czuwa nad nami od ponad 250 lat, Matka Boża Brzemienna. Słynąca łaskami
figura Maryi pochodzi z XVIII wieku”. To do niej pielgrzymują szczególnie Kaszubi i mieszkańcy Gdańska.

Polskie  pieśni maryjne (II)
ks. Jacek Paczkowski
Polskie pieśni maryjne (II)

Powszechna zasada głosi, iż sposób modlitwy jest wyrazem wiary. Duży udział pieśni maryjnych
w repertuarze śpiewów kościelnych w Polsce świadczy o maryjności naszej wiary.

Madonny św. Łukasza (2)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Madonny św. Łukasza (2)

Świętemu Łukaszowi Ewangeliście, przypisuje się nie tylko autorstwo 12 ikon Maryi, ale również jednej rzeźby. Jej portret (tak, portret rzeźby) czczony jest od wieków w Kodniu, a sama figura w hiszpańskiej miejscowości Guadalupe.

Łagodny powiew Obecności
ks. Krzysztof P. Kowalik
Łagodny powiew Obecności

Po spożyciu posiłku Eliasz posłuszny Bogu rozpoczął kolejną wędrówkę. Szedł nieopodal pustyni Negebu.
Zstępował coraz niżej drogą opadającą ku południowi. To sygnalizowało, że opuszcza ojczyznę i idzie w kierunku Egiptu.

O chronologii  i periodyzacji (1)
Szymon Modzelewski
O chronologii i periodyzacji (1)

Dla studiów nad historią cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego niezbędne jest ustalenie chronologii wydarzeń i zapoznanie się z dawnymi sposobami liczenia czasu. W interesujących nas czasach nie istniał jeden spójny system rachuby czasu na terenie basenu Morza Śródziemnego. Praktycznie każde państwo miało własny kalendarz i odrębny system liczenia czasu.

Prymasowski renesans idei przedmurza (II)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymasowski renesans idei przedmurza (II)

Sięgając po z pozoru anachroniczną koncepcję Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński z ogromną przenikliwością odczytał prawidłowości narodowych dziejów i w sposób zaskakujący przewidział przyszłość. Przedmurze to jeden z przejawów istotnie proroczego zmysłu Sługi Bożego.

Pociecha  nieszczęśliwych
ks. Andrzej Antoni Klimek
Pociecha nieszczęśliwych

Szczęście to jedno z najtrudniejszych do zdefiniowania i zrozumienia pojęć i może właśnie z nieświadomości czym ono jest naprawdę, tak wielu jest wokół nas ludzi nieszczęśliwych. Może więc trzeba zaufać słowom pieśni, która za szczęśliwego uważa tego, kto w Józefie upatruje sobie patrona?

Dzięki żarliwej modlitwie
Arleta Wencwel - Plata
Dzięki żarliwej modlitwie

Na pierwszoczwartkowe spotkanie przed obliczem cudownej rodziny w kaliskim sanktuarium od lat przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. W tym roku odbyła się ona już po raz piętnasty. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, który również wygłosił homilię wskazując jak wielkim darem są miejsca święte, w których możemy się modlić.