TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Września 2020, 08:35
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 17(582)2020

Bł. ks. Edward Detkens (1885-1942)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. Edward Detkens (1885-1942)

Edward Detkens urodził się 14 października 1885 roku w Mokotowie pod Warszawą. Pochodził z ziemiańskiej rodziny Aleksandra i Józefy z domu Mess. Jego wychowaniem religijnym zajmowała się głównie matka.

Z mozaikami w tle
Renata Jurowicz
Z mozaikami w tle

We wnętrzu nowoczesnej architektonicznie świątyni pw. św. Marii Magdaleny w Mieleszynie możemy podziwiać piękne mozaiki i witraże. „Opowiedzą” nam one między innymi historię Ostatniej Wieczerzy i czterech mieleszyńskich świątyń parafialnych.

Płatki owsiane
Justyna Wojczyńska
Płatki owsiane

Płatki owsiane są bardzo zdrowe. Odpowiednio przyrządzone są też przepyszne! Można je jeść ze świeżymi lub suszonymi owocami oraz gotować na mleku lub wodzie. Mają mnóstwo właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm.

Jasna i ta druga strona księżyca 335
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca 335

- A co ty się w ogóle nie odzywasz? - Maciej nawet nie raczył się przywitać tylko od razu przystąpił do obsztorcowania przyjaciela. - Ja rozumiem, że ty masz wikariuszy i na samotność nie narzekasz, ale mógłbyś czasem pomyśleć o koledze, którego swego czasu nazwałeś bratem przypadkowo urodzonym przez inną matkę...

Księga  Jozuego (3)
Romcio Tomcio
Księga Jozuego (3)

Szpiedzy rzekli jej natychmiast:
- Rzecz to dla nas oczywista.
O nas świadczą nasze czyny!
Swą przysięgę wypełnimy.

A w rodzinie Nowaków...(62)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(62)

Pierwsze dni nowego roku szkolnego minęły równie szybko jak wakacje. Dzieciom jak zwykle trudno było przyzwyczaić się do wczesnego wstawania, do spokojnego siedzenia w ławce, czy odrabiania prac domowych. Ola i Maciek też mieli z tym trudności, ale już drugiego września na ich biurkach pojawiły się budziki. Różowy dla Oli, zielony dla Maćka.

Niepodległość bantustanów
Piotr Kalinowski
Niepodległość bantustanów

Wśród wielu zebranych przez lata ciekawych ilustracji papierowego pieniądza, na moim dysku znalazło się również coś takiego, co mogą państwo zobaczyć na zamieszczonym obok zdjęciu. Co to takiego? To projekt banknotu państwa zwanego Transkei, które powstało w 1973 roku na terenach plemiennych ludu Khosa w dzisiejszym RPA.

Czy chodzenie do kościoła ma sens?
Nadesłane
Czy chodzenie do kościoła ma sens?

Nadszedł wrzesień - uczniowie wrócili do szkół nie tylko po wakacjach letnich, lecz przede wszystkim po przerwie spowodowanej światową epidemią, związanej z izolacją i nauką w domach.

Musicie
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Musicie

Stawianie sobie wymagań nie jest rzeczą najłatwiejszą. Bywają wprawdzie jednostki z natury pracowite i zdyscyplinowane, ale większość z nas potrzebuje mieć nad sobą pewnego rodzaju bicz – bardziej lub mniej zmaterializowany.

Piękno macierzyństwa
Renata Jurowicz
Piękno macierzyństwa

Jak podkreślają miejscowi „w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kaplicy na leśnym wzgórzu, czuwa nad nami od ponad 250 lat, Matka Boża Brzemienna. Słynąca łaskami
figura Maryi pochodzi z XVIII wieku”. To do niej pielgrzymują szczególnie Kaszubi i mieszkańcy Gdańska.

Polskie  pieśni maryjne (II)
ks. Jacek Paczkowski
Polskie pieśni maryjne (II)

Powszechna zasada głosi, iż sposób modlitwy jest wyrazem wiary. Duży udział pieśni maryjnych
w repertuarze śpiewów kościelnych w Polsce świadczy o maryjności naszej wiary.

Madonny św. Łukasza (2)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Madonny św. Łukasza (2)

Świętemu Łukaszowi Ewangeliście, przypisuje się nie tylko autorstwo 12 ikon Maryi, ale również jednej rzeźby. Jej portret (tak, portret rzeźby) czczony jest od wieków w Kodniu, a sama figura w hiszpańskiej miejscowości Guadalupe.

Łagodny powiew Obecności
ks. Krzysztof P. Kowalik
Łagodny powiew Obecności

Po spożyciu posiłku Eliasz posłuszny Bogu rozpoczął kolejną wędrówkę. Szedł nieopodal pustyni Negebu.
Zstępował coraz niżej drogą opadającą ku południowi. To sygnalizowało, że opuszcza ojczyznę i idzie w kierunku Egiptu.

Pomieszane z poplątanym
ks. Paweł Guździoł
Pomieszane z poplątanym

Kolejny felieton w tej rubryce ma może dziwny tytuł, ale od razu zaznaczam, że nie charakteryzuje on stanu Nauki społecznej Kościoła. Bardziej chodzi o charakterystykę społeczeństwa na poziomie podstawowych pojęć i wartości. Można by jeszcze użyć określenia swoisty „kogel-mogel”, jednak to mogłoby się kojarzyć z polską komedią, sama zaś sytuacja nie jest wcale śmieszna.

O chronologii  i periodyzacji (1)
Szymon Modzelewski
O chronologii i periodyzacji (1)

Dla studiów nad historią cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego niezbędne jest ustalenie chronologii wydarzeń i zapoznanie się z dawnymi sposobami liczenia czasu. W interesujących nas czasach nie istniał jeden spójny system rachuby czasu na terenie basenu Morza Śródziemnego. Praktycznie każde państwo miało własny kalendarz i odrębny system liczenia czasu.