TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 06:13
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 16(581)2020

Bł. ks. Stefan Grelewski
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. Stefan Grelewski

Stefan Grelewski urodził 3 lipca 1898 roku w Dwikozach koło Sandomierza. Jego rodzicami byli Michał i Eufrozyma z Jarzynów. Edukację na szczeblu podstawowym otrzymał w Górach Wysokich, Sandomierzu i Janowie Lubelskim, zaś szkołę średnią ukończył w Lubartowie.

Zabytek na wzgórzu
Arleta Wencwel - Plata
Zabytek na wzgórzu

Wzniesiony przed 1699 roku zaliczany jest do jednych z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej regionu.
Ołtarz główny, w którym znajduje się patron parafii, jak i ołtarze boczne niegdyś zdobiły jedną z wrocławskich świątyń.

Brownie z solonym karmelem
Brownie z solonym karmelem

Czekolada to najpopularniejszy przedstawiciel łakoci, lubiany chyba w każdym zakątku świata. I chociaż spożywanie jej w nadmiernych ilościach nie jest wskazane, to jedna lub dwie kostki dziennie tego przysmaku nie tylko poprawią nam humor i dodadzą energii, ale też poprawią ogólną kondycję naszego zdrowia.

Księga  Jozuego (2)
Księga Jozuego (2)

Oto Rachab, oświadczyła, Że i owszem ich gościła, Lecz odeszli już wieczorem. I są dawno poza domem.

Urodziny Siostry Faustyny
Aleksandra Polewska-Wianecka
Urodziny Siostry Faustyny

Jedna z największych polskich świętych - siostra Faustyna Kowalska - przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku. Zatem jeszcze przed końcem wakacji obchodzona jest rocznica jej urodzin.

A w rodzinie Nowaków...(61)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(61)

Czy to już naprawdę koniec? Koniec wakacji? To niemożliwe, żeby ten czas tak szybko minął! A jednak… Plecaki wypełnione wszystkim potrzebnymi przyborami, stoją już przy biurkach. W szafie czekają ubrania, jak mówi Maciek, „na baczność”, które dzieci założą, by powitać nowy rok szkolny.

Bitwa Warszawska
Bitwa Warszawska

Fragment obrazu „Cud nad Wisłą” namalowanego przez Jerzego Kossaka zdecydował się wykorzystać Narodowy Bank Polski na nowym banknocie kolekcjonerskim wydanym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Niestety nie widać na nim najważniejszego przesłania obrazu, że rozbicie bolszewickiej nawałnicy było cudem.

Herosi
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Herosi

Żyjemy w czasach, w których dość łatwo rzuca się na prawo i lewo pojęciami „z górnej półki”. Bardzo szybko coś staje się „tradycją”, nietrudno też stać się „wspaniałym”. By zostać „bohaterem”, chociażby we własnym domu, wystarczy umieć posługiwać się wiertarką. Jakiś czas temu dowiedziałam się, że zostaje się herosem, jeśli w ramach pielgrzymki sztafetowej przejdzie się 50 km. Chwała i sława.

Wiara i rozum
Nadesłane
Wiara i rozum

 Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy wykształceni ludzie odrzucają Chrystusa? Jawnie bądź nie odrzucają wiarę. Myślę, że u podłoża takiej postawy leży strach przed byciem wyśmianym:„Taki duży, a jeszcze wierzy w bajeczki”, lęk przed byciem postrzeganym jako słaby: nie przeklina, nie zdradza, „nie używa życia” oraz konflikt między rozumem a wiarą.

Z zalanej wysepki do kościoła
Renata Jurowicz
Z zalanej wysepki do kościoła


Na Ziemi Rajgrodzkiej na terenie diecezji ełckiej czczona jest Maryja nazywana Królową Rodzin. Wizerunek pochodzi z XVII wieku.

Nowy wspaniały świat, ten równościowy
ks. Andrzej Antoni Klimek
Nowy wspaniały świat, ten równościowy

Dzisiaj weźmiemy na tapetę nowy wspaniały świat, ten równościowy i niedyskryminujący. A tak się składa, że wszystko będzie się kręcić wokół pewnego pana Michała Sz., o którym pewnie byśmy nie usłyszeli, gdyby tenże nie wpadł w problemy z prawem za czyny chuligańskie, a potem nie upierał się, aby nazywać go Margot. No i żeby go, broń Boże, nie misgenderować.

Na patyku,  gałkowe  i z automatu
Renata Jurowicz
Na patyku, gałkowe i z automatu

Mrożone desery Chińczykom znane są od trzech tysięcy lat. Do Europy z Chin przywiózł je podobno wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo. Teraz praktycznie wszyscy jemy lody i to nie tylko latem.

Madonny św. Łukasza (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Madonny św. Łukasza (1)

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej nie jest jedynym obrazem przypisywanym dłoni św. Łukasza. Mało tego,
prócz wspomnianej cudownej ikony, w Polsce znajdziemy również inny słynący cudami obraz, ściśle nawiązujący
do innego domniemanego dzieła tego Ewangelisty.

Ucieczka proroka
ks. Krzysztof P. Kowalik
Ucieczka proroka

 Czy to, co uczynił Eliasz odnowiło wiarę Achaba? Czy poprowadziło go w kierunku nawrócenia? Niestety nie. Jedyną reakcją króla było to, że opowiedział o wszystkich wydarzeniach swej żonie. Ona słuchając jego słów wpadła w gniew.

15 lat Ośrodka w Żernikach
Arleta Wencwel - Plata
15 lat Ośrodka w Żernikach

Sierpień, to miesiąc trzeźwości i wielu z nas powstrzymuje się od spożywania napojów alkoholowych. Alkohol nie jest nikomu
do życia potrzebny, a co więcej potrafi on wyrządzić wiele złego. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy przez niego stracili wszystko i musieli skorzystać z pomocy schroniska im. św. Jana Pawła II, które powstało z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Akcji Miłosierdzia im. Ojca Stefana Dzierżka.