TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 13:52
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 13(578)2020

Ta sama w Polsce i na Ukrainie
Renata Jurowicz
Ta sama w Polsce i na Ukrainie

Rudecki kościół turyści odwiedzają ze względu na znajdującą się tam kryptę grobową komediopisarza Aleksandra Fredry. Pielgrzymi z kolei pierwsze kroki kierują przed oblicze Matki Bożej Rudeckiej. Jej sanktuarium w Rudkach było jedną z pierwszych odzyskanych świątyń po tym,
jak komuniści zamienili ją na hurtownię.

Dobre ręce
Oliwia Wachna
Dobre ręce

Scenariusz jest prosty – chcemy pieska. Wyprawka skompletowana, zapas karmy już czeka, no to co, to jedziemy po szczeniaczka. Radości i mokrym plamom w całym domu nie ma końca. Bezbronne buty padają ofiarą wesołych ząbków, a weterynarz to teraz nasze nowe ulubione słowo. Mała kulka rośnie w oczach. I bardzo szybko staje się dorosła.

A w rodzinie Nowaków...58
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...58

Na próżno Ola próbowała przekonać rodziców by zgodzili się pojechać do „Dziaduszkowa”. Dziewczynka tak bardzo chciała tam wrócić, że za nic miała argumenty taty o czekającej ją przygodzie w górach. Owszem, tam jeszcze nigdy nie była.

Księga Wyjścia (46)
Księga Wyjścia (46)

Potem rzekł: - Mojżeszu drogi!
Śmierć już wchodzi w twoje progi!
Bądź w Namiocie Zjednoczenia,
Bo tam dam ci polecenia.

Depresja biskupa, depresja księcia
Aleksandra Polewska-Wianecka
Depresja biskupa, depresja księcia

Gdy w czternastym stuleciu, w Rzymie, wybuchła epidemia dżumy, ulicami miasta ruszyły procesje wiernych ze znanym nam już krzyżem św. Marcelego i obrazem Matki Bożej… Kodeńskiej. Dzielnice, przez które ów krzyż i cudowny wizerunek Madonny przeniesiono stawały się, niemal automatycznie, wolne od tzw. Czarnej Śmierci.

Wezwanie  do próby
ks. Krzysztof P. Kowalik
Wezwanie do próby

Obadiasz obawiał się, że w każdej chwili Eliasz niesiony duchem prorockim może zmienić miejsce swego pobytu. Jak wtedy wypadnie wobec władcy? Czy nie narazi się na jego gniew? Wobec tych pytań prorok zapewnił go, iż nie musi się niczego obawiać, gdyż z pewnością stawi się przed obliczem króla. Ma bowiem względem niego zadanie powierzone mu przez Boga.

Pluralizm  polityczny i jego konsekwencje
ks. Paweł Guździoł
Pluralizm polityczny i jego konsekwencje

Bardzo podoba mi się jedno z określeń nauki społecznej Kościoła, które mówi, że jest ona przekładem Ewangelii na życie społeczne. Dlatego też w tym przekładzie nie można pominąć polityki, która w życiu społecznym zajmuje wręcz centralne miejsce.

W starożytnym Jerychu
Szymon Modzelewski
W starożytnym Jerychu

Są miasta, które po wielokroć pojawiają się na kartach „Pisma Świętego”. Były one zamieszkane przez ludzi przez tysiące lat, a ich mieszkańcy stawali się świadkami ważnych historycznych wydarzeń. Jednym z takich miast było Jerycho położone w dolinie Jordanu, na wschód od Jerozolimy.

Przy Gross - Rosen, Auschwitz to sanatorium
Aleksandra Polewska-Wianecka
Przy Gross - Rosen, Auschwitz to sanatorium

Po tym co odkryłam pisząc książkę „Imperium malych piekieł”, Dolny Śląsk nie będzie już dla mnie tym samym czym był – mówi Joanna Lamparska pisarka i badaczka tajemnic Dolnego Śląska. – Nie zdawałam sobie sprawy, że tak blisko mojego domu miały miejsce aż tak tragiczne wydarzenia.

Wielkopolska  wieś dawniej
Ewa Kotowska-Rasiak
Wielkopolska wieś dawniej

Kontynuujemy naszą wędrówkę po skansenach w Polsce. Dziś chcemy zaprosić naszych czytelników do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, gdzie poznamy życie naszych przodków. Budynki mieszkalne z unikatowym wyposażeniem, kościół, szkoła, karczma, wiatraki, kuźnia, owczarnia tworzą niepowtarzalny klimat. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne oraz sady.

Już gorzej być nie może?
ks. Piotr Szkudlarek
Już gorzej być nie może?

Z czasów komuny pochodzi anegdota: „Czym różni się radziecki pesymista od radzieckiego optymisty?”. Otóż pesymista w tamtych czasach mówił: „Już gorzej być nie może!”, a optymista twierdził: „Może!”. Jaki był morał z tego kawału? Dla przykładu taki: „Optymista radziecki nie odpowiada pełnymi zdaniami” (tak nieraz jest z naszym wyciąganiem wniosków). Ale ad rem.

Szachista
Szachista

Na estońskich banknotach umieszczona została podobizna szachisty Paula Keresa, któremu towarzyszą figury szachowe stylizowane na rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Celebryta  czy samotny wojownik?
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Celebryta czy samotny wojownik?

Ponad rok temu miałam okazję oglądać film o św. Józefie. Produkcja ta wywarła na mnie trwałe wrażenie, pokazując, jaki Józef mógłby być dzisiaj, a jaki na szczęście nie był.

Bł. ks. Józef Kurzawa (1910-1940)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. Józef Kurzawa (1910-1940)

Józef Kurzawa urodził się 6 stycznia 1910 roku w Świerczynie (diecezja kujawsko-kaliska), w rodzinie Jana i Józefy z domu Archańskiej. W 1930 roku ukończył gimnazjum humanistyczne im. Adama Asnyka w Kaliszu. Wspominając dom rodzinny jego brat Bolesław − także kapłan – podkreślał, że: „wszystkie przeżycia rodzinne spinała w jedną całość klamra wiary”.

Letnie owoce  zamknięte w słoikach
Letnie owoce zamknięte w słoikach

Latem z apetytem zajadamy się soczystymi i świeżymi owocami. Krzewy i drzewa w naszych ogródkach uginają się pod ich ciężarem. Niezastąpiony smak lata możemy zachować na dłuższy czas, przygotowując letnie przetwory.