TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 02:43
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 10(575)2020

Bł. Jan Nepomucen Chrzan (1885-1942)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Jan Nepomucen Chrzan (1885-1942)

Przypadająca 13 czerwca 21. rocznica beatyfikacji 108 męczenników z lat II wojny światowej skłania do przypomnienia, że do chwały błogosławionych wyniesiono wówczas trzech biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 zakonników, osiem sióstr i dziewięć osób świeckich.

Kaszotto z kurczakiem i jarmużem
Kaszotto z kurczakiem i jarmużem

Jarmuż, to warzywo, które od jakiegoś czasu jest bardzo popularne, szczególnie wśród wegetarian, wegan i osób związanych ze zdrowym odżywianiem. Wielu ekspertów żywieniowych zaleca jego stosowanie, ponieważ jest to istna bomba witaminowa.

Księga Wyjścia (43)
Księga Wyjścia (43)

Weź Mojżeszu brata swego
Oraz także syna jego
I poprowadź ręką swą,
Na pobliską górę Hor.

Święte dzieci
Aleksandra Polewska-Wianecka
Święte dzieci

Czym zaczął się czerwiec? Oczywiście Dniem Dziecka!
A czy wiecie o tym, że w niebie – prócz dorosłych świętych - są również święte dzieci?
Poniżej widzicie portreciki niektórych z nich oraz ich imiona lub imiona i nazwiska. Każdy z portrecików jest oznaczony numerem. Podporządkujcie tym numerom imiona (i nazwiska – jeśli są) małych świętych na podstawie ich krótkich charakterystyk.

A w rodzinie Nowaków...(55)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(55)

Pani Nowak leżała jeszcze w łóżku, gdy pomyślała, że dobrze byłoby spędzić tę niedzielę podziwiając piękno przyrody. Wieczorem nie zasunęła do końca jednej z rolet i teraz do pokoju wpadały już poranne promienie słońca. Zapowiadała się dobra pogoda i pani Alicja nabrała ochoty na wycieczkę do lasu. „Oby tylko nasze rowery nie zrobiły nam niemiłej niespodzianki” - powiedziała do siebie. Po chwili wstała, poszła do łazienki, ale okazało się, że wyprzedziła ją Ola. Dziewczynka była już ubrana i właśnie myła zęby.

Alegoria Słowacji
Alegoria Słowacji

Na słowackich banknotach z 1993 roku zobaczymy wizerunek Matki Bożej z ołtarza w kościele św. Jakuba w Lewoczy.

Lek na całe...
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Lek na całe...

Współczesny świat proponuje nam coraz więcej „cudownych” rozwiązań wszelkich trudności. Technologia ma coraz bardziej zwalniać nas z myślenia, wszelkiej maści leki i preparaty mają przywracać nam pełnię zdrowia w ułamku sekundy. Wszystko ma być załatwiane szybko i skutecznie. Trud? Wyrzeczenia? Walka? Cierpliwość? To przeżytek. Ciężka praca jest dla naiwnych.

Deklaracja sługi Bożego Schumana
Justyna Majewska-Michy
Deklaracja sługi Bożego Schumana

Unia Europejska świętuje 70. rocznicę Deklaracji Schumana, ojca zjednoczonej Europy, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 30 lat temu.

Budowany na dębie
Renata Jurowicz
Budowany na dębie

W sanktuarium Najświętszego Sakramentu w parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich znajdziemy niezwykły dąb, w którym ksiądz ukrył największy skarb jaki posiadał. Chciał go ratować wiedząc, że za chwilę zginie śmiercią męczeńską.

Artykuły ?państwowe?  Konkordatu  z 1925 roku
ks. Zbigniew Cieślak
Artykuły ?państwowe? Konkordatu z 1925 roku

W naszej rubryce relacje państwo – Kościół, kontynuujemy zagadnienia z okresu 20-lecia międzywojennego w Polsce i omawiamy Konkordat Polski z 1925 roku. W tym felietonie powiemy o ośmiu „artykułach państwowych” tegoż Konkordatu, czyli ustaleniach konkordatowych, które strzegły przede wszystkim interesu państwowego.

Cuda w czasach zarazy (3)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Cuda w czasach zarazy (3)

„Kościół na początku swojego istnienia pomagał wdowom i sierotom, a także ludziom chorym, zwłaszcza w czasie epidemii - pisze Thomas Woods w książce „Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację”. - W okresie zarazy, która wybuchła w Kartaginie i Aleksandrii, chrześcijanie zdobyli szacunek i uznanie za odwagę, z jaką pocieszali umierających i grzebali zwłoki zmarłych.
Był to czas, kiedy poganie porzucali nawet swoich przyjaciół i zostawiali ich na pastwę losu”.

Prorok znikąd
ks. Krzysztof P. Kowalik
Prorok znikąd

Ziemie Izraela od czasu śmierci Jeroboama nie zaznały spokoju. Kolejne spiski zabarwiły tron krwią. Żądza władzy splatała się
z niemoralnością i bałwochwalstwem. Nie pomagały słowa wzywające do nawrócenia. Nikt nie cofał się od zła mimo gróźb wypowiadanych przez proroków.

Nad alpejskimi jeziorami
Szymon Modzelewski
Nad alpejskimi jeziorami

Są miejsca na świecie, które były zamieszkiwane przez ludzi niemal nieprzerwanie przez tysiące lat. Te szczególnie sprzyjające osadnictwu zakątki przyciągały osadników obfitością zasobów, przyjemnym i zdrowym klimatem lub walorami obronnymi. Ludzie bytujący w takich miejscach w dawnych epokach pozostawili po sobie wiele śladów, odkrywanych dziś przez archeologów.

Strzelamy w stopę czy do celu?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Strzelamy w stopę czy do celu?

Po dłuższej przerwie widzimy się w tej rubryce i od razu sprawdzamy co w mediach piszczy, a najważniejsze tematy, które od miesięcy tam dominują to koronawirus i wybory, a ostatnio również filmy o pedofilii i perturbacje Programu III Polskiego Radia.

O samookaleczeniach
Nadesłane
O samookaleczeniach

Samookaleczenia to problem, który w ostatnich czasach zdaje się narastać wręcz lawinowo, ale nadal jest owiany pewną tajemnicą i niezrozumieniem. Postaram się uporządkować nieco państwa wiedzę na ten temat i podpowiedzieć, jak pomóc osobom, które dokonują samookaleczeń.