TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2020, 13:47
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 6(571)2020

Św. Edward Męczennik (963-978)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Edward Męczennik (963-978)

Spośród angielskich świętych Kościoła katolickiego najlepiej znany jest Tomasz Beckett i Tomasz Morus, czy też kanonizowany w październiku ubiegłego roku Jan Henryk Newman. Uciekają natomiast z naszej pamięci inni, chociażby tacy, którzy ponieśli śmierć w XVI i XVII wieku w czasie represji związanych z odmową porzucenia przynależności do Kościoła katolickiego na rzecz ustanowionego przez Henryka VIII Kościoła anglikańskiego.

Nieśmiertelnemu śmiertelny
Arleta Wencwel
Nieśmiertelnemu śmiertelny

Pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku świątynia powstała w miejscu swoich drewnianych poprzedników. Otoczona
cmentarzem i murem oporowym, posadowiona na krawędzi Wału Żerkowskiego, dominuje nad doliną Lutyni. W kwietniu 1960 roku w jej gościnnych progach gościł Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Od 800 lat świątyni patronuje św. Jan Chrzciciel.

Kurczak z brzoskwiniami i ryżem
Justyna Wojczyńska
Kurczak z brzoskwiniami i ryżem

Pełne smaku i wartości odżywczych brzoskwinie są jednymi z najbardziej lubianych owoców. Są uniwersalne i smaczne. Pochodzące z Chin, brzoskwinie dość szybko rozprzestrzeniły się na resztę świata. Poza smakiem i soczystością brzoskwinie zawierają witaminy i minerały, które utrzymują ciało w optymalnym zdrowiu: witaminę C, witaminę A, potas, B-karoteny, flawonoidy, likopen, luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę.

Jasna i ta druga strona księżyca 324
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca 324

Mateusz starał się trzymać rękę na pulsie sytuacji związanej ze swoim imiennikiem, którego poznał podczas tegorocznej kolędy. W pewnym sensie postawił sobie za punkt honoru, aby nie zawieść tego młodego mężczyzny, który najpierw musiał przeżyć śmierć swoich bliskich, następnie borykać się z ciężką chorobą, która przykuła go do łóżka, a w międzyczasie spotkał się ze zupełnym brakiem empatii od swoich katechetów i księży.

Księga Wyjścia (39)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (39)

Pan zarazą wnet powalił
I od śmierci nie ocalił.
Wówczas naród postanowił
Tak powiedzieć Mojżeszowi:

A w rodzinie Nowaków...(51)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(51)

- Witam moje panie! - oznajmił pan Karol wchodząc do mieszkania.Po chwili wręczył żonie bukiet czerwonych róż, a Oli podarował trzy żółte tulipany. Pani Alicja swoim zwyczajem wsadziła nos między kwiaty i nabrała w płuca tyle powietrza, ile tylko mogła. - Jak pachną! Dziękuję Ci, mężu!

Syryjska legenda
Piotr Kalinowski
Syryjska legenda

 W 2009 roku w Armenii wprowadzono do obiegu banknot, na którym znalazł się król Abgar V. Miał on wysłać list z prośbą do samego Jezusa i otrzymać odpowiedź od Syna Bożego.

Ukrzyżowany Dobry Jezus
Renata Jurowicz
Ukrzyżowany Dobry Jezus

Źródeł polskiej pieśni religijnej jest kilka. Niewątpliwie jest nim śpiew gregoriański w swym schyłkowym nurcie, w którym
powstawały tropy i sekwencje. Tropem jest np. pierwsza zwrotka wielkanocnej pieśni „Chrystus zmartwychwstan jest”.

Śmierdzące skarby
Anika Nawrocka
Śmierdzące skarby

Dla jednych mogą nie istnieć, bo odstraszają smakiem i zapachem. Inni nie wyobrażają sobie bez nich codziennych dań.
Cebula i czosnek od wieków cenione są za swoje dobroczynne właściwości (m.in. walczą z rakiem i leczą zakażenia bakteryjne), dlatego warto często po nie sięgać.

 

Artykuły „kościelne”  Konkordatu  z 1925 roku
ks. Zbigniew Cieślak
Artykuły „kościelne” Konkordatu z 1925 roku
Maryja w samolocie Stalina
Aleksandra Polewska-Wianecka
Maryja w samolocie Stalina

8 grudnia 1941 roku nad Moskwą szaleje śnieżyca. Stalin wzywa swego osobistego pilota Aleksandra Gołowanowa i rozkazuje mu szykować się do lotu. Gołowanow ma trzykrotnie zatoczyć krąg na moskiewskim niebie. Jest przerażony, próbuje tłumaczyć wodzowi, że w taką śnieżycę nie da się latać. Pogoda jest bardzo dobra – słyszy w odpowiedzi. Wchodzi na pokład samolotu i widzi w jego wnętrzu czterech pasażerów: trzy zakonnice oraz prawosławnego patriarchę trzymającego z namaszczeniem w dłoniach ikonę Matki Bożej Tichwińskiej.

Skutki niewierności
ks. Krzysztof P. Kowalik
Skutki niewierności

 Zdrada Boga przez Salomona gorzko zaowocowała w dniu, w którym syn zmarłego króla miał wstąpić na tron. Decyzje Roboama stały się zarzewiem buntu.

Na sydońskim brzegu
Szymon Modzelewski
Na sydońskim brzegu

Wśród fenickich miast leżących na śródziemnomorskim wybrzeżu Libanu szczególnie wyróżniał się Sydon,
założony pomiędzy Tyrem na południu i Bejrutem na północy. Fenicka nazwa Sydonu oznacza przystań rybacką.

Czarna karta historii?
Renata Jurowicz
Czarna karta historii?

Według współczesnych inkwizycja to codziennie rozpalane stosy, w płomieniach których zginęły nawet miliony ludzi. Tę machinę „obsługiwali” mnisi, którym znacznie bliżej było do Machiavellego niż Chrystusa. Ile jest prawdy w tej czarnej legendzie inkwizycji?

Teologiczne  spojrzenia  na Maryję (II)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Teologiczne spojrzenia na Maryję (II)

Swoją miłość do Boga Trójjedynego i Matki Najświętszej w toku nieustającej refleksji kard. Wyszyński usiłował przekładać na słowa spostrzeżeń i wyznań. Owocem tej pracy stała się oryginalna teologia.