TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 10 Sierpnia 2020, 01:51
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 5(570)2020

Św. Kunegunda (ok. 975-1033)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Kunegunda (ok. 975-1033)

Historia katedry śś. Piotra i Jerzego w górnofrankońskim Bambergu sięga XI wieku, a wnętrze tej świątyni, dzięki usunięciu w latach 30. XIX wieku licznych późniejszych zmian, posiada do dzisiaj swój pierwotny romański charakter, dobrze znany jej fundatorom: Henrykowi II, ostatniemu cesarzowi rzymskiemu narodu niemieckiego z saskiej dynastii Ludolfingów i jego małżonce cesarzowej Kunegundzie.

Perła Południowej  Wielkopolski
Renata Jurowicz
Perła Południowej Wielkopolski

Pobernardyński późnobarokowy kościół w Ostrzeszowie odkrywa coraz bardziej swoje tajemnice. Pod warstwami farby udało się odnaleźć stacje Drogi krzyżowej. Oprócz pięknych polichromii w świątyni można zobaczyć największy w Polsce zespół aż 26 herbów szlacheckich.

Budyń czekoladowy
Justyna Wojczyńska
Budyń czekoladowy

Budyń kojarzy się z dzieciństwem, królował na wakacjach u babci czy w przedszkolu po obiedzie. Ma ciekawą konsystencję i można go urozmaicić o ulubione dodatki takie jak bakalie lub owoce. To znakomity zamiennik słodkich przekąsek. Jest to popularny deser na bazie mleka, z dodatkiem cukru, skrobi, i z domieszką substancji smakowo-zapachowych.

Jasna i ta druga strona księżyca 323
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca 323

- I powiem ci szczerze, że wtedy przez chwilę zupełnie nie wiedziałem co mam powiedzieć... - zakończył Mateusz swoją opowieść.
- No ale co zrobiłeś? Wyszedłeś? - Maciej chciał wiedzieć jak zakończyła się wizyta w mieszkaniu chorego chłopca.

Księga Wyjścia (38)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (38)

Wówczas Mojżesz z Aaronem,
Na twarz padli przed narodem.
A Jozue wraz z Kalebem,
Wierzchnie szaty zdarli z siebie,

A w rodzinie Nowaków...(50)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(50)

Czwartkowe popołudnie mijało dość spokojnie. Pan Karol z żoną właśnie usiedli do stołu. Bardzo lubili te chwile, gdy mogli tylko we dwoje wypić herbatę i pogadać. Dzieci wiedziały, że jest to czas dla mamy i taty. Czasem jednak Maciek albo Ola uchylali drzwi i sprawdzali ile ciepłego napoju zostało w dzbanku…

Bohaterki z Cochabamby
Piotr Kalinowski
Bohaterki z Cochabamby

W 1812 roku kobiety postanowiły stanąć w obronie miasta Cochabamba przed wkraczającą hiszpańską armią królewską. W XX wieku pomnik bohaterek trafił na banknot boliwijski.

Niedaleko Malborka
Renata Jurowicz
Niedaleko Malborka

Niedaleko Malborka Bł. Dorota z Mątowów Wielkich to jedyna w polskiej hagiografii osoba, która wybrała formę życia rekluzy. Jej sanktuarium znajduje się w parafii św. Piotra i Pawła, w miejscowości, z której pochodzi.

Nawrócenie  ekologiczne
ks. Paweł Guździoł
Nawrócenie ekologiczne

Papież Franciszek w ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, (który omawialiśmy w poprzednim felietonie) ukazuje jako jedną z dróg pokoju nawrócenie ekologiczne. Także dzięki rozmowom w czasie kolędy zrodziła się myśl, aby ten temat rozwinąć.

Ku rozłamowi
ks. Krzysztof P. Kowalik
Ku rozłamowi

Majątek królestwa, a tym samym i króla Salomona wzrastał. Do Jerozolimy dostarczano regularnie podatki. Skarbiec zasilały wpływy pochodzące od kupców i daniny napływające od zależnych od Salomona królów i namiestników.

Jesteśmy  Kościołem
ks. Piotr Szkudlarek
Jesteśmy Kościołem

Czytałem kiedyś artykuł, w którym autor zadawał szereg pytań typu: czy człowiek wierzący może być sprzedawcą w kiosku zawalonym pornografią? Rzeczywiście było to dawno, bo obecnie - przynajmniej na stacjach paliw - na szczęście zniknęły takie wystawki. Nie zniknęły jednak podobne dylematy w innych profesjach, dziedzinach i sferach naszego bytowania.

Módlcie się do św. Jana Pawła II
Ewa Kotowska-Rasiak
Módlcie się do św. Jana Pawła II


- Módlcie się do św. Jana Pawła II, bo on jest naszym orędownikiem w niebie. Papieża bardzo kochała młodzież, która „szła” za nim od początku pontyfikatu do dnia śmierci – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który 16 lutego przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. 

Znaczki na misje
Nadesłane
Znaczki na misje

Od wielu już lat w Szkole Podstawowej znajdującej się na terenie parafii Gądkowice przeprowadzana jest akcja „Znaczki na misje”.

Służba bliźnim w dzień i noc
Ewa Kotowska-Rasiak
Służba bliźnim w dzień i noc

- Bardzo dziękuję za waszą bezinteresowną służbę pełnioną w dzień i noc dla bliźniego - mówił biskup kaliski Edward Janiak do strażaków z Południowej Wielkopolski. Tegoroczne spotkanie ochotników odbyło się 15 lutego w Szkole Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej.

Modlitwa za chorych w Łąkocinach
Nadesłane
Modlitwa za chorych w Łąkocinach

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, lekarki chorych do świątyni licznie przybyli chorzy i niepełnosprawni ze swoimi opiekunami.