TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Lutego 2020, 10:24
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 4(569)2020

W starożytnym Tyrze
Szymon Modzelewski
W starożytnym Tyrze

Na śródziemnomorskim wybrzeżu Libanu leży miasto, które odegrało w dziejach świata ogromną rolę, a wzmianki o nim są gęsto rozsiane na kartach Pisma Świętego. Tym miastem jest Tyr, który jeszcze dziśjest ważnym ośrodkiem na libańskim brzegu.

Ogólne regulacje prawne Konkordatu z 1925 roku
ks. Zbigniew Cieślak
Ogólne regulacje prawne Konkordatu z 1925 roku

Polska, odrodzona po 11 listopada 1918 roku, porządkowała po zaborcach i jednocześnie budowała nowy system prawny państwa. W relacjach państwo – Kościół ewidentną była konieczność nowych regulacji prawnych.

Spotkanie z Mądrością
ks. Krzysztof P. Kowalik
Spotkanie z Mądrością

Salomon nie poprzestał na zbudowaniu świątyni, ale dbał również, by nie zaniedbywano kultu w niej sprawowanego. Sam trzy razy w roku składał ofiary tak całopalne, jak i biesiadne.

Zapraszenie na randkę małżeńską
Nadesłane
Zapraszenie na randkę małżeńską

Zapraszamy na Randkę Małżeńską w Nazarecie w Ostrzeszowie 29 lutego, którą poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny.

Dawno temu w Poznaniu
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dawno temu w Poznaniu

Kto nie przeżył uroczystości Bożego Ciała w Poznaniu, ten nic nie przeżył! - usłyszałam kiedyś od wiekowej, rdzennej poznanianki. Fakt, Boże Ciało w Poznaniu, to jak Dzień św. Marcina. Ale kiedy próbowałam poznać źródło tej tradycji, najczęściej słyszałam: Po prostu! Tak było tu zawsze!

Z górami w tle
Renata Jurowicz
Z górami w tle

Kościół na Górze Wszystkich Świętych powstał jako podziękowanie za ocalenie z zarazy. W pobliżu świątyni znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Gór Sowich, Bardzkich i Stołowych.

Pieśni kościelne
ks. Jacek Paczkowski
Pieśni kościelne

 Tym artykułem rozpoczynam nowy, mam nadzieję ciekawy, cykl poświęcony polskim pieśniom kościelnym. Śpiew i muzyka należały zawsze do środków wyrazu kultu.

wielkie „małych” cierpienia
Arleta Wencwel
wielkie „małych” cierpienia

 Wszyscy rodzice oczekujący narodzin swego dziecka pragną, by urodziło się zdrowe i najczęściej robią, co w ich mocy, by tak się stało. Niestety są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Czasem już w trakcie ciąży dowiadują się o chorobie dziecka, czasem jest ona całkowitym zaskoczeniem w chwili porodu, a czasem zjawia się podstępnie i zmienia radość w strach.

Przeszłość  nigdy nie umiera
ks. Andrzej Antoni Klimek
Przeszłość nigdy nie umiera

Mam jeszcze w pamięci szkolne apele z czasów dzieciństwa, kiedy musieliśmy przy okazji różnych rocznic wychwalać Związek Radziecki i Stalina. Okazuje się, że apele i rocznice również dzisiaj służą utrwalaniu politycznej narracji, a nie pielęgnowaniu pamięci i strzeżeniu prawdy

Słowo Boże na każdy dzień (16- 22 lutego)
ks. Grzegorz Mączka
Słowo Boże na każdy dzień (16- 22 lutego)

Dzisiejsza liturgia jest zaproszeniem, by usiąść na kilka chwil między uczniami Jezusa i pozwolić sobie na słuchanie Jego słów bez dodatkowego komentarza, szukania swoich racji czy argumentów do dyskusji i prób przekonania Chrystusa, że czasy są inne, a ludzie potrzebują zmian, bo przecież czasy są inne.

Święty "od serca"
Justyna Sprutta
Święty "od serca"

Czasem zapomina się o niektórych świętych, zwłaszcza o znajdujących się w cieniu innych, bardziej znanych. Jednym z poniekąd „zapomnianych” świętych jest Klaudiusz de la Colombière, jezuita, którego Kościół w szczególny sposób wspomina 15 lutego.

Święci nie zarażają
Renata Jurowicz
Święci nie zarażają

Siostra Faustyna chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Dwukrotnie trafiła do Zakładu Sanitarnego w Prądniku. To miejsce było świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń opisanych w „Dzienniczku”. Święta cierpiała, ale nie koncentrowała się na sobie, wspierała dusze konających.

Lekarze dusz i ciał
Anika Nawrocka
Lekarze dusz i ciał

Przez wieki przeciwstawiano sobie ciało i duszę. Tymczasem jest to nierozerwalna i wyjątkowo współzależna całość. Wiedzieli o tym doskonale święci lekarze, którzy dbali o obie natury człowieka - duchową i fizyczną. Oby i współcześnie takich nie zabrakło.

Sakrament chorych umacnia ducha
Ewa Kotowska-Rasiak
Sakrament chorych umacnia ducha

11 lutego po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Tego dnia w świątyniach i szpitalach kapłani udzielają chorym sakramentu namaszczenia. Nie jest on zarezerwowany dla umierających. Kościół udziela go przede wszystkim osobom chorym i niepełnosprawnym, aby umocnić ich do dalszego życia jeszcze tutaj, na ziemi.

Pastorałko nieś się biała
Arleta Wencwel
Pastorałko nieś się biała

Od kilku lat do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach w styczniu, na zaproszenie ks. proboszcza Sławomira Nowaka, przyjeżdżają gwiazdy polskiej sceny muzycznej, by wraz z parafianami i licznymi gośćmi wspólnie wyśpiewać chwałę na wysokości Nowonarodzonemu. W tym roku zaproszenie przyjął muzykujący od kilkudziesięciu lat Andrzej Sikorowski z córką Mają Sikorowską.