TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2020, 19:33
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 3(568)2020

Św. Elred z Rievaulx (1110-1167)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Elred z Rievaulx (1110-1167)

Przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń jakie może spotkać człowieka. Księga Mądrości Syracha mówiąc o niej stwierdza, że: „Wierny przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł”, a wielu autorów starożytnych, średniowiecznych, nowożytnych i nam współczesnych dociekało, czym ona jest i zastanawiało się, na czym polega jej piękno.

Świątynia na Golgocie
Renata Jurowicz
Świątynia na Golgocie

 Powstanie kościoła i parafii w Sadowiu związane jest z pasjonistami, którzy wybudowali w tym miejscu swój klasztor. Teraz w świątyni czczony jest wizerunek Matki Bożej Pięknej Miłości, nawiązujący do charyzmatu zgromadzenia głoszącego ukrzyżowaną Miłość.

Kotlety ryżowe z kalafiorem
Justyna Wojczyńska
Kotlety ryżowe z kalafiorem

 Kalafior oprócz bogactwa składników mineralnych i witamin może pochwalić się udowodnioną skutecznością w walce z nowotworami. Kalafior pozytywnie oddziałuje na nasz mózg, nerki, wspiera układ trawienny, działa przeciwzapalnie i jest bogaty w antyoksydanty. Jadalną częścią kalafiora jest kwiatostan.

Jasna i ta druga strona księżyca 321
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca 321

- No już myślałam, że wcale ksiądz dzisiaj nie przyjdzie – kobieta około pięćdziesiątki, której Mateusz nigdy wcześniej nie widział spoglądała na niego z wyrzutem.

Księga Wyjścia (36)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (36)

A Bóg rzekł znów Mojżeszowi:
Trzeba mi przybytek zrobić,
Abym mieszkał pośród was.
Przyszedł wreszcie na to czas.

Skąd przybyli trzej królowie?
Aleksandra Polewska-Wianecka
Skąd przybyli trzej królowie?

Skąd przybyli do Jezusa Trzej Królowie? Wiadomo! Ze Wschodu! Przecież św. Mateusz w swojej Ewangelii nazywa ich nawet Mędrcami ze Wschodu. Ale na wschód od Betlejem istniało w tamtym czasie wiele państw.

A w rodzinie Nowaków... (49)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków... (49)

Po wizycie u weterynarza Ola i Maciek odetchnęli z ulgą. Lekarz zbadał Bambika bardzo dokładnie i potwierdził przypuszczenia pani Alicji. Na szczęście lekarstwa, które przepisał zadziałały szybko i widać było, że ból ucha przestał dokuczać pieskowi.

Ewangeliarz
Piotr Kalinowski
Ewangeliarz

Jeśli przyjrzymy się nowym banknotom Białorusi, wprowadzonym do obiegu w 2016 roku to na jednym z nich zauważymy księgę, teoretycznie niepodpisaną. Co to za księga?

O czym marzy duch naszych czasów
Katarzyna Kołata (Strzyż)
O czym marzy duch naszych czasów

Przez media przebiegła informacja, że Kościół ma wprowadzić zmiany w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Oczywiście odezwały się wzburzone głosy. Nie czarujmy się, słuchanie Kościoła, gdy wypowiada się o małżeństwie, czy szerzej – o relacjach damsko-męskich, przychodzi nam z trudem („nam”, czyli chyba większości katolików).

„Rogate” kucyki
Oliwia Wachna
„Rogate” kucyki

Zamurowało mnie. Od zawsze „rogate” kucyki kojarzę albo z bajkami dla dzieci, albo z plakatem „czy wiesz, co nosisz?”. Tymczasem okazuje się, że istnieją nie tylko pozytywne, ale wręcz religijne interpretacje wizerunku jednorożców.

Buda i sława Maryi
Renata Jurowicz
Buda i sława Maryi

 Do sanktuarium w Budsławiu po wielu latach znowu mogą przybywać pielgrzymki z Białorusi, Litwy, Łotwy i Polski. Historia tego miejsca wybranego przez Maryję rozpoczęła się w XVI wieku.

Drogi pokoju
ks. Paweł Guździoł
Drogi pokoju

Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Pokoju obchodzonego 1 stycznia papież kieruje do nas orędzie, w którym apeluje, aby postrzegać pokój jako drogę nadziei, w której nie można się lękać i bać, ale szukać dialogu i pojednania dokonując nawrócenia ekologicznego. Jak stwierdza papież „Świat nie potrzebuje pustych słów, ale przekonanych świadków, budowniczych pokoju otwartych na dialog, bez wykluczenia i manipulacji”.

Światła nad bagnami
Aleksandra Polewska-Wianecka
Światła nad bagnami

Na długo zanim papież Franciszek ogłosił lata 2019-2022 okresem duszpasterskiego programu poświęconego Eucharystii, pewna amerykańska gospodyni domowa z pisarskimi aspiracjami, postanowiła napisać we własnej kuchni książkę o cudach eucharystycznych.

Co powie papież…
ks. Piotr Szkudlarek
Co powie papież…

Podczas wizyty duszpasterskiej zostałem zapytany, czy jestem za, czy też przeciw papieżowi Franciszkowi. Równie dobrze mogłem być zapytany, czy jestem katolikiem. Tego dnia ekskomunikowano troje Szkotów, którzy oświadczyli, że Franciszek popadł w herezję, a zatem dla nich „przestał być Piotrem”.

Znak Chwały
ks. Krzysztof P. Kowalik
Znak Chwały

Po modlitwie wzniesionej przez Salomona nastąpił czas składania ofiar. W ceremonii uczestniczył wraz z królem cały lud. Składane ofiary były jednocześnie
aktem poświęcenia świątyni.