TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 15:10
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 26(565)2019

Boże Narodzenie 2019
Redakcja
Boże Narodzenie 2019

Kontemplując tajemnicę Bożego Narodzenia odczuwamy bliskość, radość i nadzieję. Bóg stał się człowiekiem, by okazać swoją miłość w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny wobec całego świata.

Słowo Boże na każdy dzień (22-28 grudnia)
ks. Grzegorz Mączka
Słowo Boże na każdy dzień (22-28 grudnia)

Iz 7, 10-14; Ps 24; Rz 1, 1-7; Mt 1, 18-24. Dzisiejsza Ewangelia otwiera przed nami tajemnicę jednej z najważniejszych rozmów Boga z człowiekiem, choć człowiek nie wypowiada w niej żadnego słowa. 

Św. Adelajda (ok. 931- 999)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Adelajda (ok. 931- 999)

Włócznię św. Maurycego zwaną też „Świętą Lancą Cesarską”, której kopię Otton III podarował Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu gnieźnieńskiego, w VIII wieku, posiadali władcy państwa Franków.

Seromakowiec i śledzie po cygańsku
Seromakowiec i śledzie po cygańsku

Boże Narodzenie już wkrótce, więc życzymy Wam ciepłych chwil w rodzinnym gronie, wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie, miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny. 

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odc. 318
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odc. 318

Mateusz kładł się do łóżka z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, a może nawet więcej, z satysfakcją. Pierwszy dzień rekolekcji w parafii Macieja mógł zaliczyć do udanych. Maciej twierdził, że frekwencja była bardzo dobra, znacznie lepsza od średniej, pewnie pogoda też miała tu swoje znaczenie, bo niedziela była pięknym...

Księga Wyjścia (33)
Księga Wyjścia (33)

Wtedy rzekłem do nich tak:
Kto ma złoto, niech mi da.
A gdy w ogień je wrzucili,
Posąg żeśmy utworzyli.

Wracamy do Egiptu!
Aleksandra Polewska-Wianecka
Wracamy do Egiptu!

Ostatnio - razem z Mojżeszem i ludem izraelskim - wyszliśmy z niewoli egipskiej przez Morze Czerwone, które się otworzyło? Pamiętacie? A dziś do Egiptu wrócimy. Ale tylko na chwilę. Dlaczego?

A w rodzinie Nowaków...(45)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(45)

Pani Nowak każdego dnia podziwiała kalendarz adwentowy, który przygotowały jej dzieci. Było na nim już sporo czerwonych serduszek. Ola wymyśliła też, że jeśli będzie ich odpowiednio dużo, powstanie droga dla mającego się narodzić Jezusa.

Firma Stanisław Krukowski i Syn
ks. Jacek Paczkowski
Firma Stanisław Krukowski i Syn

W drugiej połowie XIX wieku działały w Piotrkowie Trybunalskim wytwórnie organów kościelnych: Konstantego Mieszczankowskiego, Władysława Kołodziejskiego, Andrzeja Saganowskiego i Stanisława Krukowskiego.

Szkoda, po prostu
Oliwia Wachna
Szkoda, po prostu

Ja wiem, że takie urodziny są tylko raz w życiu. Rówieśnicy ciągle podkręcali atmosferę, bo dumnym przechwałkom nie było końca. No i... stało się. W końcu jedyny wartościowy prezent od „wykosztowanych” do granic zasobności rodziców stanowią kluczyki.

Roráte caeli
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Roráte caeli

Święty czas oczekiwania - tak Adwent nazywa Liturgia Godzin w hymnie nieszporów. Nie tylko Boże Narodzenie, nie tylko Wielkanoc, czy ważne uroczystości są świętym czasem. Jest nim także nieco ponad trzy tygodnie Adwentu, z których większość jest za nami.

Z uśmiechem patrzysz na swój lud
Renata Jurowicz
Z uśmiechem patrzysz na swój lud

W Pszowie, niewielkim miasteczku położonym w pobliżu Wodzisławia Śląskiego, znajduje się jedno z najważniejszych na Górnym Śląsku miejsc pielgrzymkowych. Do miejscowego sanktuarium od wieków przybywają wierni, by prosić o łaskę uzdrowienia Matkę Bożą Pszowską, znaną jako Uśmiechniętą.

Konstytucje  II Rzeczypospolitej (1)
ks. Zbigniew Cieślak
Konstytucje II Rzeczypospolitej (1)

W okresie II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939), w relacjach państwo – Kościół w Polsce, podstawowymi regulacjami prawnymi były: Konkordat z 1925 roku oraz Konstytucja marcowa i kwietniowa. Pierwszy z tych dokumentów, tj. Konkordat, omówiliśmy w poprzednim felietonie. Stąd teraz przybliżymy obydwie Konstytucje...

Niemiecki pacjent (2)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Niemiecki pacjent (2)

Więźniowie KL Dachau prosili św. Józefa o łaskę uwolnienia i powrotu do Ojczyzny już od 1940 roku.
Wyzwolenie obozu miało miejsce w kwietniu 1945 roku, ale przygotowania do niego św. Józef rozpoczął już dwa lata wcześniej w Nowym Jorku. Dziś część druga historii o tym, jak konkretnie doszło do wyzwolenia tego obozu.

W obliczu wrogów
ks. Krzysztof P. Kowalik
W obliczu wrogów

Następstwo Salomona wydawało się sprawą oczywistą. Konflikt pomiędzy nim a Adoniaszem zdawał się być zakończony. Jednak kolejne dni ukazały, że były to tylko pozory. Prawdę tę odkryła rozmowa Adoniasza z Batszebą. Brat Salomona po raz kolejny wyraził swoje pretensje do tronu.