TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 02 Sierpnia 2021, 20:12
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 24(563)2019

Miasto Mickiewicza
Renata Jurowicz
Miasto Mickiewicza

Wilno to ukochane miasto Adama Mickiewicza, który 200 lat temu ukończył tu studia i napisał, niektóre ze swoich dzieł. Wracał do niego kilka razy i ostatecznie wyjechał na rozkaz władz carskich.

 

Bł. Salomea (1211-1268)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Salomea (1211-1268)

„Na cóż człowiekowi dusza? By dała myśl mądrą. Na cóż człowiekowi ciało? By było rydwanem cnót. Zniszcz jedno lub drugie, zabijesz człowieka. Bo nie wystarczy do lotu jedno skrzydło bez drugiego”.

Firma Jehmlich z Drezna
ks. Jacek Paczkowski
Firma Jehmlich z Drezna

Omawiając ciekawsze pod względem historycznym, jak i konstrukcyjnym organy naszej diecezji, staram się także ukazać twórców i firmy, które te instrumenty wybudowały. Do takich niewątpliwie należy znakomity, wielopokoleniowy ród organomistrzów Jehmlich z Drezna.

 

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wieruszowie
Arleta Wencwel
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wieruszowie

Dzieje Polski, patrona parafii, jak i obrazu Jasnogórskiej Madonny, patronki kościoła, to wszystko znajdziemy w nowej świątyni, na licznych witrażach, które zdobią ściany świątyni. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II. 

Gulasz z kiełbasą i warzywami
Justyna Wojczyńska
Gulasz z kiełbasą i warzywami

Gotowanie na parze to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw – produkty nie tracą cennych wartości odżywczych i witamin. Zachowują też swój piękny kolor.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odc. 316
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odc. 316

No i nie udało się. Strasznie był zły, ale nie wiedział na kogo. Albo na co. Bo przecież nie mógł być zły na siebie za to, że akurat był jego dyżur i miał przy sobie parafialny telefon komórkowy, który zadzwonił w piątkowe popołudnie we Wszystkich Świętych, kiedy był prawie w połowie drogi do swojego rodzinnego miasta.

Księga Wyjścia (31)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (31)

Lud wciąż na Mojżesza czekał.
Lecz gdy ten z powrotem zwlekał,
Zwrócił się do Aarona:
- Uczyń nam natychmiast Boga,

Czerwony Nil
Aleksandra Polewska-Wianecka
Czerwony Nil

Kiedy Mojżesz usłyszał od Pana Boga, że został przez Niego wybrany na tego, który wyprowadzi Izraelitów z niewoli egipskiej, opuścił Madian i wrócił do Egiptu. Tam razem ze swoim bratem Aaron udał się do faraona i oznajmił, że Bóg życzy sobie, by faraon uwolnił Izraelitów, by mogli oni spokojnie opuścić Egipt.

A w rodzinie Nowaków?(43)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków?(43)

Ależ ten listopad się dłuży! Pani Alicja od zawsze nie lubi tego miesiąca. Może dlatego, że robi się wtedy coraz zimniej, a może denerwuje ją widok ozdób świątecznych?

Jezuita patronem państwa
Piotr Kalinowski
Jezuita patronem państwa

Na chorwackich banknotach w XX wieku można było zobaczyć wizerunek o. Ruđera Josipa Boškovića, który urodził się w Dubrowniku. Jezuita zyskał sławę, kiedy wyznaczył równik słońca i określił czas jego obrotu.

 

Ona ma siłę
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Ona ma siłę

W Pieśni nad pieśniami zawarty jest raczej dobrze znany nam fragment: „Jak śmierć mocna jest miłość, a zazdrość jak grób twarda; jej żar jak żar ognia, jak płomienie.

Ja nie chcę umierać
Oliwia Wachna
Ja nie chcę umierać

Ile razy słychać to zdanie w filmach nawet animowanych. Dla części z nas śmierć jest wręcz tematem tabu, prawie jak polityczne preferencje, czy kwestie związane z płciowością. A co jeśli ktoś walczy z paniczną obawą przed umieraniem? Nawet codziennie?

Na wzgórzu pobożności
Renata Jurowicz
Na wzgórzu pobożności

Ponad 600 lat temu na wzgórzu niedaleko Jarosławia wybudowano kapliczkę, w której umieszczono znalezioną figurę Matki Bożej Bolesnej. Przy niej modliła się królowa Jadwiga przed bitwą pod Stubnem.

Achille Ratti i Konkordat II Rzeczypospolitej
ks. Zbigniew Cieślak
Achille Ratti i Konkordat II Rzeczypospolitej

Po okresie I Rzeczypospolitej Polskiej (966 – 1795), w relacjach państwo – Kościół w Polsce, nastąpił bolesny okres zaborów Polski. Relacje prawne na linii państwowo - kościelnej miały miejsce nie z państwem polskim, lecz z państwami zaborcami, a mianowicie Austrią, Prusami czy Rosją.

Orzechowe skarby
Anika Nawrocka
Orzechowe skarby

Orzechy to wciąż niedoceniona przekąska i dodatek do dań. Koją nerwy, usprawniają pracę mózgu, chronią przed rakiem i mimo dużej zawartości tłuszczu, wspomagają odchudzenie. Warto po nie sięgać codziennie.