TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 17:25
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 13(552)2019

Św. Romuald z Camaldoli (951/52-1027)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Romuald z Camaldoli (951/52-1027)

Wspomnienie Erem w Camaldoli założony w toskańskiej prowincji Arezzo, na wysokości ponad 1000 m n.p.m., prowadzi człowieka ku czasom sprzed 10 wieków i ku św. Romualdowi, prekursorowi reformy życia zakonnego na Zachodzie Europy.

Przed obliczem  Kobierskiej Madonny
Arleta Wencwel
Przed obliczem Kobierskiej Madonny

Parafia w Kobiernie ma za głównego patrona św. Wojciecha, jednak w ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej. To przed jej cudownym wizerunkiem kształtowały się liczne powołania kapłańskie i zakonne z parafii.

Drożdzówki
Justyna Wojczyńska
Drożdzówki

Truskawki cieszą się ogromną popularnością. To zaraz po jabłkach ulubione owoce Polaków. Warto się nimi zajadać nie tylko przez walory smakowe, ale też ze względów zdrowotnych. Truskawki odkwaszają, odchudzają, zmniejszają ryzyko chorób serca i układu pokarmowego, chronią przed rakiem,

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 305
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 305

- Proboszczu, zabieramy dzieciaki na Lednicę w tym roku? - zapytał Daniel.
- A co to w ogóle za pytanie, oczywiście że tak – żachnął się Mateusz przyglądając się podejrzliwie swojemu wikariuszowi.
- Zależy, jak na to spojrzeć, parę wątpliwości by się znalazło
– odpowiedział wymijająco Daniel.

Księga Wyjścia (20)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (20)

- Egipcjanie bardzo dumni,
Ale przez to bezrozumni,
Wejdą w morze więc za wami,
Wraz ze swymi rydwanami.

Sekrety mądrości
Aleksandra Polewska-Wianecka
Sekrety mądrości

Dziś opowiemy sobie o Duchu Świętym słowami piosenki dziecięcego zespołu „Arka Noego”, która nosi tytuł „Olej do głowy”. Piosenka ta powstała kilkanaście lat temu, kiedy wielu z was pewnie jeszcze nie było na świecie i mówi o tym, jak zdobyć mądrość będąc dzieckiem, mówi o tym, kto jest najmądrzejszy i o tym, że mądrość jest prezentem. Poniżej znajdziecie trzy fragmenty tej piosenki, ale żeby je poprawnie odczytać, musicie najpierw troszeczkę się pogłowić...

A w rodzinie Nowaków?(34)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków?(34)

 Dobre zachowanie przez cały rok szkolny wyszło Oli i jej rówieśnikom na… dobre. Ogromna ilość zielonych kropek świadczyła o tym, że dzieci poważnie potraktowały wrześniową umowę ze swoją nauczycielką. Teraz i Ola może opowiadać o wrażeniach z wycieczki. Karpacz i Muzeum Zabawek, które odwiedził jej starszy brat zachwyciło ją, ale las, do którego pojechała, też okazał się ciekawym miejscem.

Pojemnik z kartonu
Karolina Plebańska
Pojemnik z kartonu

„Przydasie”- słowo, które nie występuje w oficjalnym języku polskim, ale prawdopodobnie jest jednym z ulubionych słów rękodzielników. Rzeczy, które odkładamy z myślą o bliżej niekreślonym: kiedyś. Aby zapobiec nadmiernemu zbiorowi tych „przydasi” przygotowałam pojemnik na biurko z mocnym postanowieniem: więcej na pewno się nie przyda.

Naga prawda
ks. Paweł Guździoł
Naga prawda

Zdarza się, że w różnych dyskusjach pada stwierdzenie: „król jest nagi”. Stwierdzenie to jest nawiązaniem do baśni Hansa Christiana Andersena zatytułowanej „Nowe szaty króla” albo raczej w dosłownym tłumaczeniu „Nowe szaty cesarza”. Myślę, że treść tej baśni jest wszystkim znana, ale krótkie streszczenie nie zaszkodzi.

Wiara  czyni cuda?/ felieton
ks. Piotr Szkudlarek
Wiara czyni cuda?/ felieton

Dziś na portalu Denon.pl zobaczyłem zachęcające do dalszej lektury tytułowe wprowadzenie: „Jaś do kościoła przyjechał na wózku, po modlitwie z niego wstał. Lekarze nie byli w stanie zdiagnozować jego choroby”. Matka chłopca wyznała: „Powiedział, że ból ustąpił, a nogę podniósł w górę, czego wcześniej nie był w stanie zrobić (…).

Wakacje z Caritas
Arleta Wencwel
Wakacje z Caritas

Niewątpliwie każdy zasługuje na wakacje, odpoczynek po całym roku pracy, czy nauki, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Czasami brak pieniędzy, a czasami zdrowie ogranicza możliwości spędzenia wakacji.I tutaj z ogromną pomocą przychodzi Caritas Diecezji Kaliskiej, która od wielu już lat organizuje letni czas tym, którzy przeżywają trudności.

Lotnik i społecznik rodem z Wieruszowa
Nadesłane
Lotnik i społecznik rodem z Wieruszowa

 Ks. Szczepan Walkowski był postacią wielkowymiarową, nie dającą się zamknąć w krótkiej notce biograficznej. Był kapelanem Polskich Sił Powietrznych w czasie II wojny światowej, pilotem dywizjonu 302 w Wielkiej Brytanii, założycielem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy klasztorze Ojców Paulinów w Wieruszowie i prezesem Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Polaków w Argentynie.

Wiesz,  że Cię kocham
Renata Jurowicz
Wiesz, że Cię kocham

Pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham” 1 czerwca na Polach Lednickich odbyło się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Młodzi ludzie modlili się za swoich księży i wspominali
pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 roku.

Słuchać Chrystusa  i Mu służyć
ks. Andrzej Antoni Klimek
Słuchać Chrystusa i Mu służyć

Ministranci i lektorzy z różnych stron Polskipielgrzymowali do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Naszą diecezję reprezentowali młodzi z parafii
w Liskowie. W świętokrzyskim sanktuarium prosili, by ich posługiwanie Bogu w liturgii było według Jego woli.

Historia Polskiego  Studium Józefologicznego
ks. Andrzej Antoni Klimek
Historia Polskiego Studium Józefologicznego

Każdy rodzaj jubileuszu, zwłaszcza złoty, powinien prowadzić do refleksji i zadumy, prowokować do powrotu do źródeł, aby upewnić się, czy idziemy we właściwym kierunku. Dlatego warto przypomnieć rys historyczny kaliskiego studium, które zajmuje się Świętym Józefem.