TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2020, 00:16
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 4(543)2019

Bł. Humbelina (1092-1135)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Humbelina (1092-1135)

Na przełomie XI i XII wieku Europa podnosiła się z kryzysu wywołanego rozpadem monarchii Karolingów oraz wcześniejszymi najazdami Wikingów, Saracenów i Madziarów.

Kościół pw. Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej
Arleta Wencwel
Kościół pw. Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej

Nowa Wieś Książęca przez wiele wieków nosiła niemiecką nazwę Fürstlich Neudorf, czasami skracano ją do jednego słowa Neudorf. Do zakończeniu I wojny światowej wchodziła ona w skład Wolnego Państwa Stanowego zwanego potocznie księstwem sycowskim.

Tradycyjne pączki
Justyna Wojczyńska
Tradycyjne pączki

Na życzenie naszych czytelników prezentujemy sprawdzony przepis na jedne z ulubionych polskich, słodkich przekąsek - pączki. Zapomnijmy dziś o ich kaloryczności (klasyczny pączek to 340 kalorii), a po ich zjedzeniu pamiętajmy o spacerze i lekkiej kolacji.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 296
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 296

- Widzi ksiądz za jaką idiotkę mnie uważają? - skomentowała wówczas pani Apolonia, już nawet nie płacząc. - Przecież ja doskonale wiem, że jeżeli dzwonię z komórki na jego komórkę, to płacę tak samo, jakby był u siebie w Anglii.

Księga Wyjścia (11)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (11)

Znów więc poszli z Aaronem
By się spotkać z faraonem.
A faraon rzekł im tak:
Zróbcie chociaż jakiś znak,
Albo cud by mnie przekonać.

Legendy o św. Walentym
Aleksandra Polewska-Wianecka
Legendy o św. Walentym

Święty Walenty, biskup był obdarzony przez Pana Boga darem uzdrawiania. Wieść o cudach czynionych przez jego ręce szybko roznosiła się po Rzymie i okolicach.

A w rodzinie Nowaków…(25)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków…(25)

- Co za pech! - krzyknął Maciek, gdy tylko wrócił do domu ze szkoły. Pani Alicja westchnęła głęboko i pomyślała, że owszem, pierwsze dni po feriach minęły spokojnie, ale chyba były tylko ciszą przed burzą.

Dżins – drugie życie
Karolina Plebańska
Dżins – drugie życie

Moje dzisiejsze propozycje dotyczą dżinsu. Zachęcam zatem to przejrzenia szaf. Rzeczy wykonane z dżinsu są trwałe, dlatego długo przechowujemy je w szafach, choć już z nich nie korzystamy. 

Za pan brat
Oliwia Wachna
Za pan brat

W tej kwestii niemal każdy znajomy czy krewny powie ci to samo... „wielka czerwona zaraza”, „ze wschodu jeszcze nic dobrego nie przywiało”, słynne: „Rosja to stan umysłu”, a w najlepszym wypadku – „język wroga trzeba znać”.

Podaruj sobie czas
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Podaruj sobie czas

Czytamy różne rzeczy. Newsy na stronach internetowych, teksty o wszystkim, wpisy znajomych na portalach społecznościowych. Scrollujemy facebooka z głośnym i nośnym w danym momencie hasztagiem. 

To naprawdę cud
Renata Jurowicz
To naprawdę cud

Pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium w Bielanach zwracają szczególną uwagę na wzrok Jezusa Cierpiącego z ołtarza głównego. Jak mówią, On zawsze patrzy na nich, obojętnie, w którym miejscu stoją w kościele.

Organy w kościele  pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie
ks. Jacek Paczkowski
Organy w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie

W pierwotnym drewnianym kościele św. Piotra nie istniał instrument. Potwierdzenie tego znajdujemy w aktach wizytacyjnych z roku 1719.

Cień ojca chrzestnego
Nadesłane
Cień ojca chrzestnego

Czytając pisma, zwłaszcza dwa tomy „Pamiętników”, przywódcy galicyjskich socjalistów Ignacego Daszyńskiego przychodzi nam na myśl Vitto Corleone z powieści Mario Puzo „Ojciec chrzestny”.

Życiowe wakacje Anioła Śmierci
Anika Nawrocka
Życiowe wakacje Anioła Śmierci

Człowiek, który w Auschwitz przeprowadzał nieludzkie eksperymenty na dzieciach i selekcjonował więźniów decydując o ich powolnej lub natychmiastowej śmierci, powojenne czasy spędził wygrzewając się w ciepłych krajach Ameryki Południowej. Dlaczego tak się stało?

Święty Józef - turystyczną szansą Kalisza - 9 marca
Nadesłane
Święty Józef - turystyczną szansą Kalisza - 9 marca

Serdecznie zapraszamy 9 marca o godz. 17.00 na spotkanie "Święty Józef - turystyczną szansą Kalisza".