TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 27 Lutego 2021, 01:21
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 22(509)2017

Bł. Jan Balicki (1869-1948)
Bł. Jan Balicki (1869-1948)

Ks. Jan Balicki (beatyfikowany w 2002 r.) „znał Boga” i był człowiekiem żyjącym w „serdecznym z Nim związku”. Pismo Święte stanowiło dla niego pokarm duchowy i prowadziło przez prawdę o Bogu do świętości. W czasach, w których żył, był niekwestionowanym autorytetem teologicznym, ale oprócz posia

Jasna i ta druga strona księżyca 263
ks. Andrzej Antoni Klimek
Jasna i ta druga strona księżyca 263

Październik przebiegał w rytmie przesuwanych paciorków Różańca i jakkolwiek był to od zawsze jeden z ulubionych miesięcy Mateusza, to jednak w tym pierwszym roku pobytu na nowej parafii, wydawał się być doświadczeniem z Roller Coastera w wesołym miasteczku.

Księga Rodzaju (67)
Romcio Tomcio
Księga Rodzaju (67)

Józefowe opowieści, rymem wprost z biblijnych treści Jezus znał je od kołyski, posłuchajmy zatem wszyscyJakub ruszył w dalszą drogę.W pewnym miejscu, aniołowie,Gdzieś Jakuba napotkali.Myślał więc: Bóg błogosławiWszystkim poczynaniom moim.Obóz tu założę nowy.Tak też zrobił, a z obozuPosłów wysłał do

Dynia buntowniczka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dynia buntowniczka

W ogrodzie warzywnym rosła sobie piękna dynia. A rosnąc z uwagą przyglądała się pięknu jej przyjaciół z sąsiednich grządek, wygrzewała na letnim słońcu, słuchała śpiewu ptaków i zachwycała niesionymi przez lekki wietrzyk zapachami kwiatów rosnących w ogrodzie przed domem. A dom należał do pewnego ogrodnika,

Wdzięczni
Wdzięczni

Nic nam się nie należy i na nic nie jesteśmy w stanie zasłużyć. Otrzymaliśmy w darze od Boga życie i naprawdę od tego momentu zostajemy nieustannie obdarowywani. Wszystko mamy z łaski i nie musimy czuć się z tego powodu w jakiś sposób zawstydzeni czy zażenowani. Życie z Bożej łaski nie czyni nas sierotami albo nieudacznikami

Między wierszami
Między wierszami

„Dzień dobry, bliska moim myślom! Wszystkiego co piękne, miłe, inspirujące i motywujące na tę środę!” - nagle po ciele rozlewa się ciepło. I nie chodzi mi o wypitą w pośpiechu herbatę. Nie będzie nawet o mitycznych skrzydlatych stworkach w brzuchu. To coś znacznie większego.

Matka Trzykroć Przedziwna
Renata Jurowicz
Matka Trzykroć Przedziwna

Kościół franciszkański w Grodnie nazywany jest sanktuarium pewnie ze względu na znajdujący się tam koronowany obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W latach 90. XX wieku powrócili do niego franciszkanie.

Podstawowe wiadomości z zakresu konstrukcji organów
ks. Jacek Paczkowski
Podstawowe wiadomości z zakresu konstrukcji organów

Organy piszczałkowe to instrument klawiszowy, należący do grupy aerofonów - instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza lub też wprawiony w drgania przez strumień powietrza element metalowy, zwany języczkiem. Organy są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Najogó

Cudowna reimplantacja
Aleksandra Polewska-Wianecka
Cudowna reimplantacja

W XVII wieku, w Saragossie, ukazywała się lokalna gazeta ?Aviso Historico?. W niej zamieszczono artykuł, który z miejsca przykuł uwagę całego miasta. Tekst opowiadał o tajemniczym zdarzeniu do jakiego doszło na miejscowym cmentarzu tuż przed Wielkanocą, która w 1640 r.

U progu obietnicy, cz. I
ks. Krzysztof P. Kowalik
U progu obietnicy, cz. I

Gdy Mojżesz wezwał Jozuego przed swoje oblicze ten był pewien, że będą omawiać szczegóły związane z wejściem do Ziemi Obiecanej, planować kolejne bitwy i podział ziemi. Przecież stojąc pod górą Nebo byli na wyciągnięcie ręki od kraju, do którego prowadził ich Bóg.

Nowy wspaniały świat
ks. Andrzej Antoni Klimek
Nowy wspaniały świat

Zaczniemy od dwóch sytuacji, które niestety zupełnie nie śmieszą. Oto, jak poinformował portal internetowy „Rzeczpospolitej”, amerykańska organizacja broniąca praw kobiet Whole Woman’s Health, w ramach pomocy dla osób poszkodowanych przez przechodzące ostatnio przez Stany Zjednoczone huragany, proponuje

Najstarsze chrześcijańskie manuskrypty
Najstarsze chrześcijańskie manuskrypty

Chrześcijaństwo jest czasem zwane religią księgi. Niemal od samego początku teksty pisane odgrywały niebagatelną rolę w przekazywaniu i zachowywaniu nauki Chrystusa i Apostołów. Odkrycia dokonane w Egipcie wskazują, że natchnione, święte księgi zostały wiernie i skutecznie przekazane przez pierwszych chrześcijan następnym pokoleniom.

Numizmaty na ulicy Marszałka
Renata Jurowicz
Numizmaty na ulicy Marszałka

Jerzy Sówka w swojej kolekcji ma co najmniej kilka tysięcy numizmatów. W jego domu można też zobaczyć pamiątki związane z Józefem Piłsudskim i legionistami marszałka. Na dodatek realizuje marzenia w Stowarzyszeniu Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

MOC FATIMSKIEGO ZAWIERZENIA
MOC FATIMSKIEGO ZAWIERZENIA

W historii współczesnej można znaleźć przykłady potwierdzające niezwykłą moc Boga i ogromną siłę zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Wystarczy sięgnąć po modlitwę różańcową, by mieć realny wpływ na losy tego świata.

Tutaj Bo?g zsyła cuda codziennie
Tutaj Bo?g zsyła cuda codziennie

Misjonarka s?wiecka Ewa Gawin od 28 lat pracuja?ca w Kamerunie, obecnie dyrektorka szkoły dla niepełnosprawnych w Bertoua, opowiada o tym, czym jest praca na misji oraz o tym, co tak naprawde? oznacza zaufanie do Pana Boga.