TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 10:43
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 6(310)2010

Żurek postny lub wielkanocny
Żurek postny lub wielkanocny

Święty Józef ma w Kaliszu dwa ważne miejsca. Pierwszym jest bazylika w centrum miasta, a drugim studium noszące jego imię, na peryferiach, ale za to tuż przy seminarium. I jak co roku, pomiędzy tymi dwoma miejscami rozłożyły się akcenty kolejnego 47. sympozjum.

Jasna i ta druga strona księży(ca) część XLI
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) część XLI

Potrzebujemy bowiem ludzi, którzy będą w pokorze, skromności i czystości odpowiadać na Boże słowo, którzy będą chcieli żyć Bożym słowem - mówił bp Marek Marczak, który przewodniczył modlitwie w sanktuarium św. Józefa, a Maria Vadia zachęcała do radości i dbałości o słowa.

Manewrantingejszyn
Katarzyna Krupińska (Smolińska)
Manewrantingejszyn

Nie potrafię ludzkimi słowami w żadnym konkretnym języku nazwać tego, co mi się stało. Telefony, kalendarze, kolorowe samoprzylepne karteczki, tablica korkowa i komputery nie pomogą mi w tym, żeby się po ludzku OGARNĄĆ. Może mam za dużo na głowie albo też i jestem leniwa, rozkojarzona i… zakochana? Ojej!Nie bardzo wiem w kim

Wielkopostne zakupy
Wielkopostne zakupy

Wkrótce po chrzcie Mieszka I rozpoczęła się chrystianizacja jego państwa. Jej trud spoczywał na barkach biskupa Jordana, rezydującego od 968 roku w Poznaniu, po którego śmierci w 982 roku nad dalszym niesieniem nowej wiary czuwał kolejny biskup - Unger...

Klub małych józefologów 6
Aleksandra Polewska-Wianecka
Klub małych józefologów 6

Pierwsze spotkanie Mojżesza z faraonem nie przyniosło pożądanego owocu. Wprawdzie Mojżesz widział znak, jakiego dokonał na polecenie Boga, jednak znak ten nie wywołał spodziewanego efektu. Wiara Mojżesza po raz kolejny została poddana próbie.

Bądź w drużynie Jezusa
Bądź w drużynie Jezusa

Obecnie z każdym rokiem zwiększa się długość życia człowieka, co powoduje wciąż rosnący konflikt między długością a jakością życia, między medycyną a ekonomią, między kultem młodości a coraz powszechniejszą starością.

Czytając Caritas in veritate.  Rozwój a ekologia
ks. Paweł Guździoł
Czytając Caritas in veritate. Rozwój a ekologia

Ojciec Kajetan Ambrożkiewicz - kapucyn, który w obozie koncentracyjnym w Dachau przebywał od grudnia 1940 roku, o swym uwięzieniu napisał, że: ?w czasie składania ślubów zakonnych zakonnicy śpiewają Psalm 132 Jak dobrze jest mieszkać wspólnie.

Kolegialność prezbiteratu
ks. Dariusz Kwiatkowski
Kolegialność prezbiteratu

24 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha kaliszanie dziękowali za 1050. rocznicę chrztu Polski. Uroczystości odbyły się w najstarszej dzielnicy miasta, gdzie według historyków rodziła się chrześcijańska Polska.

Korona nad koronami
Aleksandra Polewska-Wianecka
Korona nad koronami

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż fragmenty korony cierniowej Chrystusa od stuleci przechowywane są we wspaniałym relikwiarzu kryjącym się w murach paryskiej katedry Notre Dame. Możliwe też, że nikomu nie przyszłoby nigdy do głowy, iż ta najświętsza z koron, stała się w średniowieczu przedmiotem pospolitego zastawu&hell

Za ścianą Groty Narodzenia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Za ścianą Groty Narodzenia

Zapraszamy na modlitwę i sesję poświęconą tematowi: "Radość w Panu jest naszą ostoją", która odbędzie się w Ośrodku Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu. Będzie dużo modlitwy i wychwalania Pana śpiewem.

Otwarte serce i ramiona
Otwarte serce i ramiona

Zakład Liturgiki i Homiletyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia organizują Sympozjum o chrzcie pod hasłem: "Chrzest sakramentem Bożego miłosierdzia".

Fotograf Ojca Świętego
Fotograf Ojca Świętego

O tym, jak młodzież reagowała na papieża Jana Pawła II podczas Jego licznych podróży, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak Pokolenie JP II i jakie ma znaczenie, o miejscu krzyża w życiu młodych i albumie stworzonym z Aruro Mari opowiada fotograf Ojca Świętego Adam Bujak.

18 lat minęło...
18 lat minęło...

Dziesięć i pół wieku temu, w roku 966 od narodzenia Chrystusa, książę Mieszko - władca plemiennego kraju, obejmującego swym zasięgiem teren dzisiejszej Wielkopolski, przyjął chrzest. Było to niezwykle doniosłe wydarzenie w naszych ojczystych dziejach, ale niestety nic o nim bliższego nie wiemy.

Poznajemy prawo diecezjalne 6(310)
Poznajemy prawo diecezjalne 6(310)

Bóg ponawiając swe wezwanie skierowane do Mojżesza polecił, aby ten przekazał Jego słowa faraonowi. Jeszcze raz Mojżesz miał stawić się przed egipskim królem.

Nadęta zarozumiałość
Nadęta zarozumiałość

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie Historycy, badacze wnioskują, że Mieszko I i jego najbliższe otoczenie przyjęli chrzest z rąk bp. Jordana w Wielką Sobotę 966 r., która przypadała wtedy na 14 kwietnia.