TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Lutego 2020, 18:38
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 1(357)2012

Kuzyn Jezusa czyli ostatni Prorok
Kuzyn Jezusa czyli ostatni Prorok

MAŁY JEZUS Z NAZARETU (3)

Sakiewki z niespodzianką
ks. Przemysław Hęciak
Sakiewki z niespodzianką

Wszyscy myślą o tym, jaki będzie ten Nowy Rok. Życzyć będziemy sobie zdrowia, pomyślności, pokoju i obfitości. Kiedy do naszych życzeń podczas obiadu dołączymy smaczne sakiewki z niespodzianką, myślę że obfitość darów będzie zapewniona. To żadne przesądy, ale nasze wspólne wspieranie się, miłość rodzinna, zau

Książka:
Anika Nawrocka
Książka: "Umieranie ożywiające”

Książka ojca Augustyna Pelanowskiego ,,Umieranie ożywiające” może się wydawać nieco przerażająca, trochę jak sama okładka publikacji. Jednak każdy, kto będzie miał odwagę po nią sięgnąć, na pewno nie będzie żałował. Nie jest ona co prawda aż tak szokująca i odkrywcza, jak reklamują ją księgarnie i notatki na jej te

W cudzym kraju
Renata Jurowicz
W cudzym kraju

Co minutę osiem osób na świecie musi uciekać przed wojną i prześladowaniem. Inni wyjeżdżają, bo bezskutecznie w swoim kraju szukają pracy. Uchodźcy i migranci, to właśnie o nich mowa, obchodzą swój dzień 15 stycznia.

Chorał gregoriański
Chorał gregoriański

Chorał gregoriański, określany nazwami (cantus choralis, cantus gregorianus, carmen ecclesiasticum) jest jednogłosowym śpiewem liturgicznym z tekstem łacińskim. Hildegarda z Bingen, niemiecka wizjonerka obdarzona wieloma talentami, w tym muzycznym, idzie jeszcze dalej w określeniu chorału i mówi, że jest to śpiew harmonia coelesti

Muzyczny dialog z Bogiem i ludźmi
Anika Nawrocka
Muzyczny dialog z Bogiem i ludźmi

Magda Piskorczyk jest muzykiem bluesowym i gospel. Jak sama mówi, śpiewanie to najlepszy sposób na dialog z ludźmi, na dialog z Bogiem, a także na to, by być szczęśliwym, a Magda taka właśnie jest. Kontakt z ludźmi sprawia jej wielką radość, co widać na każdym koncercie.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - część XCII
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - część XCII

Tak jak z wielkim smutkiem, i co tu ukrywać rozczarowaniem, Mateusz wchodził w święta Bożego Narodzenia, tak z wielką radością je teraz wspominał. Z radości nawet przywalił kilka razy łbem w ścianę, powtarzając sobie na głos:

Ku czci krzyża świętego
Aleksander Liebert
Ku czci krzyża świętego

W niewielkiej świątyni najważniejszym zabytkiem jest główny ołtarz ze sceną ukrzyżowania w stylu neogotyckim. U stóp Jezusa czuwają Matka Boża i Maria Magdalena. Obok znaleźli się jeszcze św. Wawrzyniec i św. Jadwiga Śląska.

2012 vs 5572 czyli o kalendarzach
ks. Andrzej Antoni Klimek
2012 vs 5572 czyli o kalendarzach

Jeśli czytacie te słowa to jedno jest pewne: koniec świata nie nastąpił z nadejściem pierwszego dnia roku 2012. Nie powiem nieskromnie: „Wiedziałem”, ponieważ z góry nie można wykluczyć żadnego dnia zgodnie ze słowami Jezusa: „Nikt nie zna dnia ani godziny”, choć przyznam, że śmieszą mnie te co i rusz

Zamieszkać z Bogiem
Zamieszkać z Bogiem

Eucharystyczny Ruch Młodych włącza się w rozważanie tematu duszpasterskiego Kościoła w 2012 roku „Kościół naszym domem”. W ramach spotkań ERM chcemy udowadniać sobie i innym „Jak dobrze jest zamieszkać razem z Bogiem”.

Jesteście uczniami Chrystusa
Jesteście uczniami Chrystusa

Człowieka wierzącego można nazwać i określić na różne sposoby. Jak właściwie odpowiedzieć na pytanie, kim jest chrześcijanin? Co jest jego szczególną cechą? Błogosławiony Jan Paweł II podkreślał, że chrześcijanin jest przede wszystkim uczniem Jezusa Chrystusa.

Gnębienie Gołębia
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Gnębienie Gołębia

Ogień, wiatr, gołąb. Tak próbujemy uchwycić naszą wyobraźnią Tego, który wydaje się być zupełnie nieuchwytny. Jeszcze z Bogiem Ojcem jakoś sobie radzimy. Zupełnie dobrze idzie nam z Jezusem – od żłóbka zaczynając, a na zmartwychwstaniu kończąc. Ale Duch Święty?

Boże Narodzenie dziś to jakby sakramentalny znak Boga
Katarzyna Smolińska
Boże Narodzenie dziś to jakby sakramentalny znak Boga

Od ponad trzech tygodni na parkingach przed centrami handlowymi i supermarketami stało więcej aut niż na giełdach samochodowych. Konta bankowe będą znacznie pomniejszone i zostaną raty kredytów do spłacania. Nagle w telefonie odkrywa się numery kontaktów dawno już zapomnianych, nieużywanych od… roku?

Relikwia z szafy Maryi
Relikwia z szafy Maryi

O relikwii pasa Maryi zrobiło się głośno minionej jesieni, kiedy to światowe media doniosły, iż ów niezwykły element stroju peregrynuje po Rosji i, że hołd oddał mu na lotnisku w Petersburgu, nawet sam premier Władimir Putin.

Wkraczając w nowy rok
ks. Krzysztof P. Kowalik
Wkraczając w nowy rok

Kalendarz, z którego codziennie zrywamy kartki, zawdzięczamy papieżowi Grzegorzowi XIII. On pod koniec XVI w. podjął się jego reformy. Tymczasem w Ziemi Świętej czas biegnie zupełnie innym torem.