TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 21:23
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 2(515)2018

Słowo Boże na każdy dzień (21 - 27 stycznia)
Słowo Boże na każdy dzień (21 - 27 stycznia)

III Niedziela Zwykła 21 stycznia

Św. Arnold Janssen
Św. Arnold Janssen

Dar męstwa utożsamiany jest często z odwagą podejmowania codziennego wysiłku w stawaniu naprzeciw trudnościom życiowym. Istota odwagi mieści się w postawie serca oddanego Bogu i ludziom, a zdobywana jest przez modlitwę wypraszającą i pracę nad sobą. Dar odwagi jest konieczny, by dochować wierności Bogu w chwilach pokus i prześladow

Jasna i ta druga strona księżyca 269
ks. Andrzej Antoni Klimek
Jasna i ta druga strona księżyca 269

Mateusz przeglądał kartotekę parafialną i próbował ustalić program wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy. Złapał się na tym, że choć już niemal pół roku jest tutaj proboszczem, to tak naprawdę nie zna jeszcze struktury doszedł do wniosku, że parafia ma właściwie trzy nieco odmienne od siebie sektory.

Księga Rodzaju (73)
Księga Rodzaju (73)

Romcio Tomcio

Pewnej nocy ujrzycie nieznane światło
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pewnej nocy ujrzycie nieznane światło

Niemal 101 lat temu, kiedy Maryja ukazywała się dzieciom z Fatimy, w Europie trwała największa z wojen, jakie do tamtego czasu przetoczyły się przez świat. Zwana jest dziś ona pierwszą wojną światową, jednak ludzie w tamtych czasach mówili o niej „wielka wojna”, wierząc, że już nigdy więcej nie wybuchnie ani więk

Pecunia non olet
ks. Andrzej Antoni Klimek
Pecunia non olet

W bieżącym numerze ?Opiekuna? poświęcamy aż trzy większe formy tematyce medialnej i przez chwilę nawet pomyślałem, aby w związku z tym zająć się czymś zupełnie innym w naszej rubryce poświęconej meandrom czwartej władzy.

W co my gramy?
W co my gramy?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że technologia wypiera relacje rodzinne i przyjacielskie. Mniej ze sobą się spotykamy, rozmawiamy. Zamiast spędzać czas z ludźmi, wybieramy towarzystwo smartfona czy innego Facebooka.

Tylko mnie kochaj
Tylko mnie kochaj

?Nie prosiłam, a wszystko mam, nie oczekując niczego, dostałam, na krzywy ryj załapać się mogłam tylko ja, nie prosząc, dostałam i wszystko mam?- rozbrzmiewa w refrenie piosenki zespołu Mikromusic. Jesteśmy szczęściarzami, jeśli potrafimy tę prawdę odkrywać w relacji do Boga.

Loreto i Gołąb
Renata Jurowicz
Loreto i Gołąb

Pierwsze informacje o Gołębiu na Lubelszczyźnie pochodzą z 1326 roku. W aktach spisanych na potrzeby dziesięciny płaconej papiestwu wspomina się o tej miejscowości i dwóch plebanach Piotrze i Janie. Na przełomie XII i XIII wieku Gołąb był wyróżniającym się ośrodkiem leżącym w pobliżu przepraw przez Wisłę i Wieprz.

Pierścień Świętego Józefa
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pierścień Świętego Józefa

Jak mógł wyglądać pierścień, którym św. Józef zaślubił Maryję? Mieszkańcy Perugii nie mają wątpliwości, że był on obrączką wykonaną z białego kwarcu. Dokładnie tą samą, która od XV wieku przechowywana jest w miejscowej katedrze.

Niespodziewane zwycięstwo
ks. Krzysztof P. Kowalik
Niespodziewane zwycięstwo

Nie wszystkie opowieści o sędziach - wybawicielach przedstawiają dokładne opisy ich czynów i życia. Są pośród nich i takie, jak ta o Szamgarze, która jedynie wymieniają imię bohatera i jednym zdaniem opisuje to, czego dokonał. Być może przekazujący ją nie znał szczegółów.

Wiara Narodu Wybranego w antycznym świecie
Wiara Narodu Wybranego w antycznym świecie

Pierwszą monoteistyczną religią w kręgu cywilizacji basenu Morza Śródziemnego był judaizm. Wprawdzie już w XIV w. przed Chr. powstała w Egipcie z inicjatywy faraona Echnatona religia opierająca się na kulcie jednego boga Atona, ale dopiero wiara Izraelitów okazała się trwała.

Pierwsi pustelnicy
Pierwsi pustelnicy

Pustynia jest miejscem bardzo niebezpiecznym i nieprzyjaznym dla człowieka. Może jednak być także miejscem umożliwiającym schronienie się i ukrycie oraz miejscem, które stwarza możliwość uwolnienia się od wszystkiego, co krępuje ducha i przeszkadza w odnalezieniu Boga.

Rób to, co kochasz
Anika Nawrocka (Djoniziak)
Rób to, co kochasz

Panuje powszechne przekonanie, że praca nie musi być przyjemna, ważne, by była dochodowa. Niewiele jest osób, które mogą powiedzieć, że kochają swoją pracę. A gdyby tak codziennie zarabiać na tym, co jest pasją, radością, miłością. Niemożliwe?

Magnificat edycja polska
Renata Jurowicz
Magnificat edycja polska

Pojawiła się polska wersja aplikacji ?Magnificat?. Dzięki temu Polska stała się kolejnym krajem, w którym można dołączyć on line do wspólnoty modlitewnej, liczącej ponad milion osób na całym świecie.