TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 02:30
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Z Ewangelii według Świętego Jana

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy Piotr przybył do domu centuriona w Cezarei, przemówił: „Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, w Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów”.

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Kolosan

Bracia: Jeśliście razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie ukryte jest z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale.

 

Grób, który porusza

Radość ze zmartwychwstania nie od razu stała się udziałem uczniów. Grób jest pusty, Jezus zmartwychwstał, a oni są zagubieni, zdezorientowani, co się stało, co to wszystko znaczy? My już wszystko wiemy, znamy doskonale kolejne etapy tej drogi, krzyż, grób, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie. Ale to jest niebezpieczne, bo grozi nam rutyna. Wszystko jest takie oczywiste. Dlatego może się zdarzyć, że przejdziemy obok prawdy o zmartwychwstaniu. W pamięci, świadomości uczniów bardzo mocno obecny jest obraz Chrystusa ukrzyżowanego, ciągle jeszcze mają przed oczyma martwe ciało Jezusa zdjęte z krzyża i złożone w grobie. Potwierdzają to słowa Marii Magdaleny: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. A przecież Jezus trzykrotnie zapowiadał uczniom nie tylko swoją śmierć, ale także zmartwychwstanie. Ta prawda dopiero będzie docierała do ich świadomości. Spróbujmy odnieść to, co działo się wokół pustego grobu Jezusa do naszej codzienności. Każdy z nas spotyka się w różnych okolicznościach swojego życia z doświadczeniem śmierci i z tym wszystkim, co się z nią wiąże. Może zwłaszcza w sytuacji, gdy odchodzi ktoś młody, gdy dzieje się to niespodziewanie, sytuację taką można porównać do tej, którą przedstawia dzisiejsza Ewangelia, oczywiście z zachowaniem właściwych proporcji. Taka nagła śmierć powoduje wielkie poruszenie. Dosłownie i w przenośni wiele jest biegania, załatwiania formalności związanych z pogrzebem. To wszystko, podobnie jak w przypadku uczniów, bardzo mocno koncentruje wokół śmierci, grobu, końca. Wydaje się, podobnie jak uczniom, że pogrzeb wszystko zamyka. A w rzeczywistości to przecież dopiero początek. To znamienne, zadziwiające jak łatwo wówczas „zapomnieć” o zmartwychwstaniu. Śmierć, która jest powodem smutku, niekiedy wręcz rozpaczy. Wiele słów pocieszenia, wsparcia, ale jak często są to słowa mówiące o tym, co było, jest to mówienie w czasie przeszłym. Był dobrym człowiekiem, tak wiele zrobił dla swojej rodziny, szkoda, że tak szybko odszedł, to niesprawiedliwe, itp. Może nawet niekiedy pojawi się pytanie, dlaczego Bóg go zabrał?  Słowa, które pośrednio zdradzają brak wiary w zmartwychwstanie, wszystko jest już jakby zamknięte, zakończone, pozostają tylko wspomnienia. Postawa, która jest zrozumiała, ale dla ludzi niewierzących.

Uczmy się dziś od drugiego ucznia, który „ujrzał i uwierzył”. Zobaczył pusty grób, płótna, które okrywały ciało Jezusa i to wystarczyło. Dla niego tak, ale dla Piotra czy Marii Magdaleny jeszcze nie. To pierwszy znak, który nie wszystkich przekonuje. Każdy grób jest pusty przed złożeniem w nim ciała. Ci, którzy je przygotowują stają nad pustymi grobami, ale czy to umacnia ich wiarę w zmartwychwstanie i życie wieczne? Najczęściej potrzebujemy jeszcze słowa i świadectwa. Jezus zmartwychwstały ukazuje się „nie całemu ludowi, ale nam wybranym uprzednio przez Boga na świadków”, jak uczy św. Piotr w pierwszym czytaniu. My wierzymy dzięki świadectwu, jesteśmy tymi, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Wsłuchujmy i wpatrujmy się w to wszystko, co daje nam Kościół w tych dniach. W liturgii wiele słów, tych które świadczą o zmartwychwstaniu, w świątyniach znaki, które wskazują na Jezusa, który zwyciężył. Niech to wszystko dotyka i porusza nasze serca, aby umacniała się nasza wiara w zmartwychwstanie.

ks. Michał Pacyna


Słowo Boże na każdy dzień

Niedziela Wielkanocna

Zmartwychwstania Pańskiego, 

8 kwietnia

Dz 10,34a.37-43; Ps 118; Kol 3, 1-4; 

J 20,1-9

Poniedziałek w Oktawie 

Wielkanocy, 

9 kwietnia

Dz 2,14.22-32; Mt 28,8-15

Wtorek w Oktawie 

Wielkanocy, 

10 kwietnia

Dz 2,36-41; J 20,11-18

Środa w Oktawie 

Wielkanocy, 11 kwietnia

Dz 3,1-10; Łk 24,13-35

Czwartek w Oktawie 

Wielkanocy, 12 kwietnia

Dz 3,11-26; Łk 24,35-48

Piątek w Oktawie 

Wielkanocy, 13 kwietnia

Dz 4,1-12; J 21,1-14

Sobota w Oktawie 

Wielkanocy, 14 kwietnia

Dz 4,13-21; Mk 16,9-15

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!